“Njeriu i bombave”/ Arrestohet në Zvicër, shqiptari i kërkuar dhe dënuar me 6 vjet burg

  • 15 janar 2020 - 10:06
“Njeriu i bombave”/ Arrestohet në Zvicër, shqiptari i kërkuar dhe dënuar me 6 vjet burg

Një tjetër person i kërkuar ka rënë në pranga, falë bashkëpunimit të Interpol Tiranës me homologët. Në Zvicër është kapur dhe ekstraduar në Shqipëri 43-vjeçari i dënuar me 6 vite burg.

Nga specialistët e Zyrës Qëndror Kombëtare të Interpol Tiranës u bë ekstradimi nga Zvicra drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Glerian Hyseni, 43 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë e ka dënuar këtë shtetas me 6 vjet burg, për veprën penale “Mbajtja pa leje e bombave, minave ose lëndëve plasëse”, e kryer në sasi të mëdha, në bashkëpunim, më shumë se një herë.

Shtetasi Glerian Hyseni, në bashkëpunim me shtetasit Sh. Gj., A. M. dhe H. H., kundrejt pagesës dhe për qëllim fitimi arrinte të gjente sasi lëndësh plasëse që shpërthenin në distancë me anë të celularit, si dhe armë e municione të ndryshme luftarake.

(Kosova Sot Online)