Ambasada amerikane shpreh ngushëllime për vdekjen e Nexhmije Pagarushës

  • 08 shkurt 2020 - 10:32
Ambasada amerikane shpreh ngushëllime për vdekjen e Nexhmije Pagarushës

Ambasada amerikane në Prishtinë, kanë shprehur ngushëllime pas vdekjes së ikonës së muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha.

Përmes Twitterit, ambasada amerikane kanë ngushëlluar familjen dhe të gjithë artistës e Kosovës.

“Të pikëlluar nga vdekja e Nexhmije Pagarushës, arti i së cilës do të kujtohet. Ngushëllime familjes së saj, shokëve dhe të gjithë artistëve të Kosovës të cilët janë prekur nga vdekja e saj”, kanë shkruar ambasada amerikane në Twitter.

 

Legjenda e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha ka vdekur dje në moshën 86 vjeçare.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shpallur ditë zie nesër në Kosovë.

Varrimi i të ndjerës do të bëhet në Pagarushë të Malishevës me rrethin e ngushtë familjar sipas amanetit të saj.

Pas varrimit, e pamja do të vazhdojë edhe për dy ditë të tjera deri më datë 11.02.2020 në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, nga 8:00 deri në 17:00.

(Kosova Sot Online)