Kurti takon këshilltarët e Merkel dhe Macron

  • 10 mars 2020 - 09:04
Kurti takon këshilltarët e Merkel dhe Macron

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, sot pret në takim një delegacion franko-gjerman.

Takimi fillon nga ora 09:00, në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës.

Delegacioni gjermano-francez përbëhet nga këshilltarët kryesorë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron, Jan Hecker dhe Emmanuel Bonne.

Vizita e këshilltarëve të dy njerëzve më të pushtetshëm të Evropës vjen në një kohë kur është shtuar presioni për heqjen e taksës dhe rinisjen e dialogut me Serbinë.

Vet kryeministri Kurti kërkon që Bashkimi Evropian të luajë rolin e tij në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht dallimeve që ekzistojnë mes vendeve anëtare.

(Kosova Sot Online)