Presidenti i Kinës paralajmëron për rrezikun e valës së dytë nga koronavirusi

  • 09 prill 2020 - 09:41
Presidenti i Kinës paralajmëron për rrezikun e valës së dytë nga koronavirusi

Presidenti kinez Xi Jinping ka folur për gjendjen e shtetit pas tejkalimit të koronavirusit.

Presidenti kinez Xi Jinping ka paralajmëruar kundër rrezikut të një valë të dytë të infeksioneve në vend pasi pandemia globale vazhdon të përhapet, njoftoi agjensia shtetërore e lajmeve Xinhua

Në një takim të trupit të lartë vendimmarrës të Partisë Komuniste Kineze, Komiteti i Përhershëm i Byrosë Politike, Xi tha se mes presioneve në rritje në ekonominë globale, “faktorët e paqëndrueshëm dhe të pasigurt” po rriteshin.

Përhapja e koronavirusit nga Kina duket se është nën kontroll, me disa infeksione të reja të transmetuara në vend ose vdekje të njoftuara javët e fundit. Të mërkurën, epiqendra e shpërthimit origjinal, Wuhan, përfundoi zyrtarisht bllokimin e saj.

“Vështirësi dhe sfida të reja janë shfaqur për rinisjen e punës në Kinë dhe zhvillimin ekonomik dhe shoqëror,” citoi Xinhua të thoshte Xi.

Xi u bëri thirrje autoriteteve kineze që të vëzhgojnë me kujdes rastet e importuara nga jashtë dhe të parandalojnë ringjalljen e shpërthimit në shtëpi, raportoi Xinhua.

(Kosova Sot Online)