Ja si do jetë moti për sot dhe ditët në vijim

  • 28 maj 2020 - 07:56
Ja si do jetë moti për sot dhe ditët në vijim

Sipas parashikimeve të fundit, nga pjesa e dytë e javës së ardhshme paraqiten tendenca për përmirësim të motit dhe ngritje të temperaturave.

28.05 – Freskët, vransira dhe diell. Pasdite dhe në mbrëmje reshje lokale shiu me mundësi edhe për bubullimë.
29.05 – Freskët, kryesisht me vransira. Pasdite dhe në mbrëmje reshje lokale shiu me mundësi edhe për bubullimë.
30.05 – Mbetet freskët, kryesisht me vransira dhe intervale me diell. Kohëpaskohe me reshje lokale shiu, pasdite dhe në mbrëmje mundësi për bubullimë.
31.05 – Kryesisht me vransira dhe freskët. Kohëpaskohe reshje lokale shiu pasdite dhe në mbrëmje me mundësi për bubullimë.


1.06 – Kryesisht me vransira dhe freskët. Kohëpaskohe me reshje lokale shiu.

Siç vërehet edhe nga grafiku i temperaturave, vlerat e temperaturave të parashikuara mbeten të ulëta dhe pak nën vlerat mesatare. Temperaturat minimale do të luhaten nga 5C deri 8C, e maksimalet nga 16C deri 18C.
Era do të fryejë mesatare kryesisht nga krahu verior 4-10m/s.
Shtypja atmosferike gradualisht do të pësojë rënie përreth vlerave normale.

(Kosova Sot Online)