Borrell: BE nuk është faktor ndërkombëtar nëse nuk e zgjidh çështjen e Kosovës

  • G.G /
  • 23 qershor 2020 - 13:14
Borrell: BE nuk është faktor ndërkombëtar nëse nuk e zgjidh çështjen e Kosovës

Kryediplomati evropian Josep Borrell ka thënë se BE-ja nuk mund të pretendojë se është një faktor politik ndërkombëtar nëse nuk arrin të zgjidhë çështjen e Kosovës.

Në një fjalim në një forum të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall në Bruksel, politikani spanjoll falënderoi Shtëpinë e Bardhë për përpjekjet e saj për të sjellë presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq përsëri në tryezën e bisedimeve.

Sidoqoftë, Borrelli theksoi se i vetmi “dialog i strukturuar” midis dy palëve është ai i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, sepse, siç theksoi ai, problemi po ndodh në lagjen evropiane.

Shefi i diplomacisë evropiane tha gjithashtu se BE “nuk garon me SHBA për një medalje të artë” në Ballkan.

(Kosova Sot Online)