Kjo deklaratë e Ish-shefit të CIA’s nuk do t’i pëlqej Putinit

  • A.P /
  • 24 janar 2022 - 18:48
Kjo deklaratë e Ish-shefit të CIA’s nuk do t’i pëlqej Putinit

Ish – shefi I CIA’s në vitet 1991-1993 Robert Gates, i cili ka shërbyer edhe si ministër I Mbrojtjes gjatë viteve 2006-11 në administratë e Bush dhe Obama’s, ka bërë një vlerësim interesant për situatën dhe tensionet Rusi -Ukrainë, në të cilat është përfshirë edhe Perëndimi. Gates ka shkruar se tensionet e atjehsme e kanë galvanizuar NATO’n ndërkohë që Putin është një pozitë të vështirë.

 

“Moska ka vendosur diku rreth 100 mijë trupa në kufijtë e Ukrainës. Cfarë tani? Putin tani e gjen vetën në një situatë kur suksesi rus definohet ose si një ndërrim i qeverisë në Kiev (me një trashëgimtar të lidhur me Moskën), ose me pushtimin e vendit. Diplomati francez i shekullit 18 Talleyrand mendohet të ketë thënë: “Mund të bësh gjithcka me bajoneta pos të ulesh në to”. Putini ose duhet t’i përdorë trupat shpejt ose të ballafaqohet me turpërimin  e tërheqjes së tyre pa arritur asgjë përvec shtyrjes së Ukrainës afër Perëndimit. Në secalin rast ai e ka vënë veteën në një pozicion të vështir në vendin e tij dhe jashtë.  SHBA dhe aleatët e saj duhet të cfarë të munden për t’ia bërë më të ështira telashet.

(Kosova Sot Online)