Parlamenti hungarez do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 19:09
Parlamenti hungarez do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Parlamenti hungarez do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO në fillim të vitit të ardhshëm, tha kryeministri Viktor Orban në një konferencë pas një takimi të Grupit të Vishegradit në Sllovaki, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Ai tha se qeveria e tij kishte vendosur tashmë që Hungaria do të mbështeste Finlandën dhe Suedinë për t'u bashkuar me NATO-n dhe parlamenti do ta vendoste këtë çështje në axhendën e tij në sesionin e tij të parë vitin e ardhshëm. "Hungaria me siguri do t'i japë mbështetjen e saj pranimit të tyre, pasi qeveria të ketë bërë, edhe parlamenti do ta bëjë këtë," tha Orban, sipas reuters.

Parlamenti mblidhet zakonisht rreth mesit të shkurtit.

Hungaria dhe Turqia janë të vetmet anëtarë të aleancës që nuk kanë ratifikuar ende ofertat e Finlandës dhe Suedisë.

Qeveria hungareze paraqiti ligjin përkatës në korrik, por parlamenti, në të cilin partia në pushtet Fidesz ka dy të tretat e shumicës, nuk i ka dorëzuar ende dy projektligjet për diskutim dhe miratim.

(Kosova Sot Online)