Sveçla - Bashkësisë ndërkombëtare: Po e ftoni Radojiçiqin e listës të zezë

  • A.P /
  • 26 May 2023 - 22:30
Sveçla - Bashkësisë ndërkombëtare: Po e ftoni Radojiçiqin e listës të zezë

Pas kritikave që bashkësia ndërkombëtare drejtoi ndaj Qeverisë së Kosovës për gjendjen në Veri, ka reaguar ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Sveçla i ka thënë bashkësisë ndërkombëtare se “po e ftoni Radojiçiqin e listës të zezë t’i udhëheqë sulmet ndaj kosovës.

”Të gjithë duhet të veprojnë me përgjegjësi. Çdo humbje jete duhet të parandalohet me kujdes maksimal. Zgjedhja e ekuilibruar e fjalëve në këtë situatë është thelbësore. Keqinterpretimi i realitetit mund të rezultojë në kosto njerëzore”,

“Etiketimi i veprimeve të ligjshme dhe të civilizuara të Policisë së Kosovës si ‘të dhunshme’ dhe operacionit të saj të zbatimit të ligjit si ‘dhunë’ është një ‘ftesë’ për Milan Radojçiqin e futur në listën e zezë të SHBA-së për të komanduar mashtruesit e tij për të sulmuar policët e Kosovës”, ka thënë Sveçla në Twitter.

Kujtojmë se bashkësia ndërkombëtare ka kritikuar ashpër Qeverinë e Kosovës për aksionet në Veri. 

(Kosova Sot Online)