Scholz: Anëtarësimi i Ukrainës në NATO nuk bëhet fjalë për sa kohë zgjat lufta

  • A.P /
  • 22 June 2023 - 20:40
Scholz: Anëtarësimi i Ukrainës në NATO nuk bëhet fjalë për sa kohë zgjat lufta

Kancelari gjerman Olaf Scholz sot i bëri thirrje edhe një herë Turqisë që të miratojë kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO, por ai gjithashtu tha se anëtarësimi i Ukrainës nuk bëhet fjalë përderisa lufta në atë vend vazhdon, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Duke folur në parlamentin gjerman këtë mëngjes, Scholz tha se është “i bindur plotësisht se Suedia duhet të ulet në tryezën e samitit si një aleate e re së bashku me Finlandën”, kur udhëheqësit e NATO-s të takohen në Vilnius muajin e ardhshëm.

Ai u tha përfaqësuesve gjermanë se po i kërkon presidentit të rizgjedhur turk, Recep Tayyip Erdogan, të heqë kundërshtimet e tij për anëtarësimin e Suedisë në aleancë, për të cilën të gjithë anëtarët e tjerë ranë dakord në samitin e vitit të kaluar në Madrid.

Erdogan ka akuzuar vazhdimisht Suedinë se nuk ka ndërmarrë hapa kundër “organizatave terroriste”, që me sa duket i referohet grupeve politike kryesisht kurde nga Turqia që veprojnë në mërgim në Suedi, por gjithashtu u referohet avokatëve të përpjekjes së dështuar të grusht-shtetit kundër tij në vitin 2016.

Suedia kohët e fundit shtrëngoi ligjet e saj për terrorizmin dhe gjykata supreme e vendit miratoi ekstradimin e parë të një simpatizuesi të dyshuar të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të jashtëligjshme në Turqi.

“Anëtarësimi i Ukrainës në NATO, megjithatë, nuk bëhet fjalë për sa kohë zgjat lufta ruse kundër atij vendi”, tha Scholz.

Rregullat e Traktatit nuk lejojnë vendet pritëse të përfshira në konflikte aktive. Gjeorgjia dhe Moldavia, të cilat kanë provinca separatiste pro-ruse, u përjashtuan për të njëjtën arsye.

Konflikti në Ukrainë filloi në vitin 2014 me një kryengritje pro-ruse në rajonin e Donbas, e mbështetur nga Moska, përpara se Rusia të fillonte një pushtim në shkurt 2022.

Vendet anëtare të NATO-s, tha Scholz, duhet të fokusohen deri në fund të luftës në ofrimin e ndihmës për Ukrainën duke forcuar aftësitë e saj ushtarake dhe mbrojtëse.


(Kosova Sot Online)