Scholz: Ne përpiqemi për një të ardhme me një perspektivë paqësore për qytetarët e Kosovës dhe Serbisë

  • A.P /
  • 27 October 2023 - 20:45
Scholz: Ne përpiqemi për një të ardhme me një perspektivë paqësore për qytetarët e Kosovës dhe Serbisë

Pas komunikatës së përbashkët me presidentin Emmanuel Macron dhe kryeministren italiane, Giorgia Meloni, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka bërë edhe një reagim, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Scholz ka thënë se në këtë qëndrim të përbashkët të tyre kanë treguar pritejt nga Kosova dhe Serbia për zbatimin e rrugës drejt normalizimit.

Kancelari austriak ka thënë se bashkë me dy liderët e tjerë, Macron dhe Meloni, po përpiqen për të një të ardhme paqësore për qytetarët e të dyja vendeve.

“Sot me Macron dhe Meloni shprehem pritjen që Kosova dhe Serbia ta zbatojnë rrugën drejt normalizimit. Ne përpiqemi për një të ardhme me një perspektivë paqësore për qytetarët e tyre dhe fqinjësinë e vendeve të tyre”, ka thënë Scholz.

(Kosova Sot Online)