Henry Kissinger kishte parashikuar dhe mbështetur intervenimin ushtarak për t’i dhënë fund vrasjeve në Kosovë

  • E.K /
  • 30 November 2023 - 11:37
Henry Kissinger kishte parashikuar dhe mbështetur intervenimin ushtarak për t’i dhënë fund vrasjeve në Kosovë

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger, i cili luajti një rol të rëndësishëm dhe polarizues në politikën e jashtme amerikane gjatë Luftës së Ftohtë, ka vdekur sot në moshën 100 vjeçare.

Ai shërbeu si diplomati më i lartë i Amerikës dhe këshilltari i sigurisë kombëtare gjatë administratave të Nixon dhe Ford. Pavarësisht se u largua nga detyra në mesin e viteve 1970, ai vazhdoi të konsultohej nga brezat e liderëve për dekada.

Kissinger ka qenë edhe një përkrahës i ndërhyrjes ushtarake në Kosovë për të ndalë spastrimin etnik nga regjimi serb.

Në vitin 1998, Kissinger në një forum ndërkombëtar të mbajtur në Pragë kishte parashikuar dhe mbështetur intervenimin ushtarak.

Një lajm i vitit 1998 i publikuar në Radion Evropa e Lirë tregon për qëndrimin që ai kishte mbajtur për konfliktin në Kosovë një vit para ndërhyrjes së NATO-s, transemeton Gazeta Express.

Më poshtë lajmi pa ndërhyrje:

Henry Kissinger, ish-sekretar i shtetit i SHBA-së dhe fitues i Çmimit Nobel për Paqe, tha sot se ai favorizon ndërhyrjen ndërkombëtare për t’i dhënë fund gjakderdhjes në provincën e Serbisë, Kosovën.

Por, Kissinger tha se është e paqartë për të se çfarë mund të arrihet në atë që ai e quajti “një konflikt etnik në skaj të Ballkanit”.

Ai i bëri komentet në Pragë në ditën e dytë të Forumit 2000 të këtij viti, njëri nga një seri forumesh ndërkombëtare të iniciuara nga presidenti çek Vaclav Havel. Tema e tubimit të këtij viti është globalizimi i ekonomisë, politikës dhe kulturës botërore. I pari ishte në tetor 1997 dhe dy të tjera do të mbahen vitin e ardhshëm dhe në vitin 2000. Tema e tubimit të këtij viti është globalizimi i ekonomisë, politikës dhe kulturës botërore.

Kissinger tha se Perëndimi po shkon drejt aksionit ushtarak në Kosovë me mjetet ushtarake që i nevojiten, por pa qëllime të qarta.

Ai tha se disa do të donin të fajësonin për sulmet serbe në Kosovë presidentin jugosllav Slobodan Millosheviq, të cilin Kissinger e quajti “një kriminel lufte”.

Por, Kissinger tha: “Askush (nuk mund të fajësohet) për krizën etnike në Ballkan. Është një krizë e ndërveprimit midis Islamit dhe Krishterimit në skaj të Ballkanit, e cila ka vazhduar për qindra vjet”.

Kissinger tha se ai “favorizon fuqishëm veprimet për t’i dhënë fund vrasjeve të menjëhershme” të shqiptarëve të Kosovës. Por, shtoi ai, ekziston rreziku që çdo zgjidhje e përkohshme e një problemi në Kosovë mund të ndezë konflikte të reja etnike.

Ai pranoi se Shtetet e Bashkuara janë superfuqia e vetme e mbetur në botë. Megjithatë, tha ai, Shtetet e Bashkuara janë vetëm një superfuqi “në një fushë veprimi dhe ajo është ushtarake”. Ai tha se shpreson se Perëndimi do të shqyrtojë se si të rregullojë konfliktet në Ballkan në mënyrë që të shmangë fillimin e konflikteve të reja etnike duke shtypur një të tillë.

Kissinger tha se shumica e udhëheqësve në Kosovë — si shqiptarët etnikë ashtu edhe serbët — e mbështesin konfliktin. Ajo që nevojitet atje, tha ai, është një propozim i detajuar se si do të qeveriset Kosova kur të përfundojnë luftimet dhe një diskutim fshat për fshat se si funksionon autonomia.

Kissinger komentoi gjithashtu perspektivat për integrimin e ardhshëm evropian. Ai tha se beson se ana teknike e bashkimit është shumë më përpara se ajo politike. Ai vazhdoi duke thënë se mund të shohë argumente si për propozimin se bashkimi do të ketë sukses dhe se ai do të dështojë. Por ai vazhdoi:

“Unë dyshoj se do të ketë sukses, gjë që do të jetë një tronditje e madhe për të gjithë njerëzit, ndërgjegjja politike e të cilëve është formuar rreth shtetit-komb për treqind vjet. Do të jetë gjithashtu një tronditje e madhe për Shtetet e Bashkuara, të cilave nuk u është dashur ende. merreni me një partner perëndimor të një përmasash të tillë”.

Shkencëtari politik dhe autori francez Jacques Rupnik, i cili kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në Çekosllovaki, tha në mbledhjen e sotme se viti 1998 “është batica më e errët e kohës sonë”.

Rusia është pranë kolapsit, tha ai, Azia është në kaos ekonomik dhe Shtetet e Bashkuara, siç tha ai, “po dobësojnë presidencën e saj për arsye politike partiake”.

Këta dhe faktorë të tjerë janë përgjegjës për atë që Rupnik e quajti “ndjenja aktuale e botës së pasigurisë dhe frikës”.

Disa do të thoshin, deklaroi Rupnik, se tani është fundi i historisë, fundi i demokracisë liberale dhe ekonomive të tregut të lirë. Rupnik tha se Rusia dhe kombet e tjera në tranzicion nga komunizmi kanë adoptuar atë që ai i quajti “demokraci joliberale”. Por Rupnik shtoi se pavarësisht problemeve, të tjerët do ta quajnë këtë herë epokën e paqes dhe fillimin e një rendi të ri ndërkombëtar.

Më shumë se 500 njerëz morën pjesë në ceremoninë e hapjes së djeshme të Forumit 2000. Pjesëmarrësit këtë vit përfshijnë më shumë se 40 laureatë Nobel, aktivistë ndërkombëtarë për të drejtat e njeriut, diplomatë dhe udhëheqës qeveritarë, shkrimtarë dhe studiues nga India, Rusia, Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe nga e gjithë Evropa Perëndimore dhe Lindore.

Të tjerë që pritet të flasin në konferencën e Forumit 2000 të këtij viti përfshijnë ministren polake të Drejtësisë Hanna Suchocka, Zonjën e Parë të SHBA Hillary Clinton dhe komisionerin e BE-së për Çështjet e Jashtme Hans van den Broek. Presidenti Havel është planifikuar të mbajë një fjalim përmbyllës të enjten.

(Kosova Sot Online)