Receta e Pepës: Kërpudha të mbushura

  • E.K /
  • 22 tetor 2021 - 08:32
Receta e Pepës: Kërpudha të mbushura

Përbërësit

6 kërpudha

3 feta proshutë (e prerë në copa të vogla)

gjysmë kokërr qepë (e grirë)

1 filxhan djathë Mocarela

1 thelpi hudhër

2 lugë gjelle vaj ulliri

kripë

piper

pak majdanoz (i grirë)

pak bukë (e thekur, e grirë)

Përgatitja

Ndajini kërpudhat nga bishti i tyre.

Grijini hollë bishtat dhe kavërdisni në një tigan së bashku me qepën, shtojuni kripë e piper, bukën e grirë, majdanozin, hudhrën, proshutën dhe mocarelën.

Pasi të jenë kavërdisur mirë të gjitha, hidhni sipër kërpudhave

Vendosini më pas në një tavë të cekët dhe piqini për 10 minuta në temperaturën 180 gradë celcius.

(Kosova Sot Online)