Receta e Pepës: Fruta deti të përziera

  • E.K /
  • 25 October 2022 - 09:49
Receta e Pepës: Fruta deti të përziera

PËRBËRËSIT:

kallamar të prerë në copëza,

midhje,

karkaleca,

copëza peshku,

1 qepë,

1 karrotë,

1 rrënjë selinoje,

1/2 kungulleshkë,

1 spec,

5 lugë vaj ulliri,

1 gotë verë e bardhë,

disa fletë borziloku,

kopër ose majdanoz,

2 lugë rrush të terur të bardhë,

lëng limoni,

kripë,

piper.

Qepa e grirë hollë, karrota e selinoja të prera na rrathë dhe speci, fërgohen në vaj ulliri 5 min. Hidhet vera, kopra ose majdanozi dhe ziejnë 10 min. pastaj shtohet supa, frutat e detit. Të gjitha zihen së bashku edhe 25 min. Sipër hidhen rrushi, arrat e grimcuara, lëngu i limonit dhe vazhdon zierja edhe 5 min. Shërbehet e nxehtë e zbukuruar me fletë borziloku. Frutat e përgaditur në këtë mënyrë, mund të përzihen me pilaf dhe të shërbehen të nxehta.

(Kosova Sot Online )