LUFTOJENI KOLLËN NË MËNYRË NATYRALE DUKE PËRDORUR QEPËN - Shëndetësia - Kosova Sot
LUFTOJENI KOLLËN NË MËNYRË NATYRALE DUKE PËRDORUR QEPËN

LUFTOJENI KOLLËN NË MËNYRË NATYRALE DUKE PËRDORUR QEPËN

Përderisa përbërësit në qepë janë të përsosur për të luftuar infeksionet respiratore, efektin e tyre mund ta forconi duke i kombinuar me ushqime të tjera.

QEPË DHE MJALTË

Kur përzieni nutrientet nga qepa me antibiotikët nga mjalti, sjellin një shurup të fortë natyral që ndalon irritimet në rrugët e frymëmarrjes. Përbërësit: 1 qepë, ½ e gotës mjaltë. Udhëzimet: Copëtoni qepën në pjesë të vogla dhe i vendosni në kavanoz prej qelqit. Pastaj, derdhni mjaltin në kavanoz. Sigurohuni që t'i mbulojë qepët. E mbyllni me kapak dhe e lini të qëndrojë për 12 orë në një vend të ftohtë dhe të errët. Si ta përdorni: Merrni një lugë shurup për kafjall. Merrni dy deri tri lugë në ditë. Konsumojeni në bazë ditore derisa të hiqni qafe kollën.

QEPË DHE ÇAJ NGA HUDHRA

Përzierja e qepës me hudhër në çaj të nxehtë ndihmon t'i shëroni irritimet në fyt. Plus, ndihmon te gëlbaza e tepërt që vjen si pasojë e kollës. Përbërësit: ½ e qepës, 1 thelb hudhre, 2 gota ujë. Udhëzimet: Copëtoni qepën dhe hudhrën. I vendosni në një enë me ujë dhe e vloni. Kur uji të fillojë të vlojë, reduktoni të nxehtit. E lini të qëndrojë për 2-3 minuta. Më pas, e hiqni nga zjarri. E lini të ftohet në temperaturë të dhomës derisa të jetë mjaftueshëm për ta pirë. E përzieni dhe e shërbeni.

QEPË, HUDHËR DHE LËNG KAROTE

Lëngu me qepë përmban vitamina, minerale dhe nutriente të tjera të rëndë- sishme. E forcojnë sistemin imun. Ndihmon në shërimin e kollës dhe infeksionet respiratore. Përbërësit: 1 qepë, 1 thelb hudhre, 2 kërcej selino, 1 karotë, 3 gota ujë. Udhëzimet: Pastroni përbërësit, i qëroni, më pas i preni në copëza të vogla. I vendosni në blender dhe ia shtoni ujin. I përzieni për disa minuta derisa të keni një pije të trashë. Si ta konsumoni: Pini një gotë për mëngjes. Më pas e pini një pasdite dhe një para se të shkoni në gjumë. E pini çdo ditë derisa kolla të shkojë.

QEPË DHE LËNG LIMONI

Qepa dhe lëngu i limonit është antibiotik natyral. Ndihmon në trajtimin e infeksioneve respiratore që e shkaktojnë kollën. Përbërësit: ½ e qepës, ½ e limonit të shtrydhur. Udhëzimet: Së pari, preni gjysmën e qepës dhe e shtrydhni. Pasi t'ia keni marrë lëngun, e përzieni me lëngun nga gjysmë limoni. Si ta konsumoni: Pini dy ose tre lugë të këtij lëngut për kafjall. Po ashtu, të njëjtën sasi mund ta konsumoni edhe pasdite. 

(Kosova Sot)

10 orë e 2 minuta më parë
20/01/19