Gjashtë zëvendësime natyrale për aspirinë dhe ibuprofen

  • 13 prill 2019 - 19:39
Gjashtë zëvendësime natyrale për aspirinë dhe ibuprofen

Anemia, problemet e zemrës dhe humbja e dëgjimit janë disa nga pasojat e mundshme të konsumimit të shpeshtë të ilaçeve kundër dhimbjeve. Marrë parasysh se natyra ka zgjidhjen për gjithçka, në vijim ju sjellim disa ilaçe natyrale që zëvendësojnë disa konvencionale.

Image

Lëvorja e shelgut të bardhë

Kjo bimë është aspirinë i vërtetë. Përmban substancën salicinë, që shndërrohet në acid salicik në stomak. Kjo thartirë është komponentë kryesore e aspirinës, por kur merret në mënyrë sintetike nuk ndikon më së miri në stomak. Lëvorja e shelgut të bardhë ndihmon te gripi, inflamacionet, por edhe zbut dhimbjet.

Image

Kapsaicina

Ky ilaç kryesisht përdoret për zbutjen e dhimbjeve në muskuj, nerva, si dhe zbutjen e dhimbjeve në nyja. Kryesisht mund të gjendet në formë të xhelit apo të kremit dhe mund të përdoret midis tri deri katër herë.

 

 

 

 

Image

“Boswellia”

Kjo bimë njihet si "temjani indian", e pranishme në formë të kapsulës dhe kremit. Ka efekt kundër inflamacioneve falë acideve që gjenden në këtë lis. Kjo bimë përmirëson qarkullimin e gjakut, si dhe parandalon qelizat e bardha që bartin inflamacion të depërtojnë deri te nyjat e dëmtuara.

 

 

 

Image

Thoi i maces (Uncaria tomentosa)

Kjo bimë rritet në Amerikën e jugut, e falë efektit kundër inflamacioneve i ndihmon trupit që ta luftojë dhimbjen. Dosa e sugjeruar është 25 deri 1.000 mg një herë deri tri herë në ditë. Nëse e tepron me konsumimin e saj, pason diarreja.

 

 

 

 

Image

Aminoacidet omega 3

Njihen mirë për efektin e tyre kundër inflamacioneve dhe është dëshmuar se ju ndihmojnë pacientëve që vuajnë nga artriti reumatoid dhe problemet me zorrë. Këto aminoacide ndihmojnë edhe te problemet kardiovaskulare dhe ulin shkallën e vdekshmërisë kur bëhet fjalë për sëmundjet e zemrës.

 

Image

Kurkumina

Kurkumina është një komponent e bimës kurkumë që parandalon dhimbjen. Sikurse edhe kapsaicina, kurkumina bllokon rrugën se si sinjalet e dhimbjes që arrijnë deri në tru. Studimet tregojnë se kurkumina është efikase edhe te dhimbjet kronike, sidomos te artriti reumatoid.

 

 

(Kosova Sot)