Ushqimet që gjithmonë duhet t’i keni pranë

  • 25 maj 2019 - 13:54
Ushqimet që gjithmonë duhet t’i keni pranë
Image

Kivi

Sa më shumë që vitamina C të jetë e pranishme në ushqim, gjithnjë e më shumë lëkura do të jetë më e fortë dhe pa rrudha. Shkencëtarët kanë zbuluar se organizmi absorbon sasi të madhe të vitaminave C nga kivi dhe janë më të fortë se sa ato nga preparatet e vitaminave.

Image

Vezët e fërguara

Hulumtime të shumta vërtetojnë se një pjesë a madhe e vitaminave A në lëkurë shtohen për rreth 20 për qind, në sajë të konsumonit të vezëve për dy javë rresht. Vezët e fërguara janë shujtë e lehtë, prandaj mos i anashkaloni.

 

Image

Lëngu i panxharit

Lëngu i panxharit nxit qarkullimin e gjakut në tru, si dhe parandalon apo së paku ngadalëson dështimin e funksioneve mendore. Edhe një tjetër dobi e lëngut të panxharit është se përmirëson qëndrueshmërinë fizike.

 

Image

Peshku i yndyrshëm

Pos se aminoacidet Omega-3, të cilat gjenden në mishin e peshkut, nxitin funksionimin e trurit, aminoacidet ''mbushin'' lëkurën dhe reduktojnë rrudhat. Mishi i peshkut të yndyrshëm zvogëlon rrezikun e ndryshimeve degjeneruese në lëkurën e njeriut.

Image

Lulelakra

Kjo është një perime e cila është më e pasura me përmbajtjen e materieve ushqyese, si dhe është burim i shkëlqyeshëm i acidit folik. Mungesa e acidit folik shton rrezikun për ta humbur të dëgjuarit.

 

(Kosova Sot Online)