Problemet shëndetësore që mund të zgjidhen me sodë buke dhe vaj kastori

  • 13 qershor 2019 - 14:06
Problemet shëndetësore që mund të zgjidhen me sodë buke dhe vaj kastori

Si soda e bukës dhe vaji i kastorit janë përdorur prej shekujsh në mjekësinë tradicionale, kjo për shkak se ato kanë veti terapeutike shumë të fuqishme. Më poshtë ju sugjerojmë si të përgatisni një ilaç të shkëlqyer me bazë këto dy produkte.

Pastroni lëkurën mirë me sode buke, pastaj hidhni vaj kastori në një garzë dhe vendoseni direkt në lëkurë. Mbuloni garzën me një letër transparente ushqimi, më pas vendosni një shishe me ujë të ngrohtë mbi të dhe në fund mbështilleni me një peshqir. Prisni rreth një orë dhe përsëriteni këtë veprim çdo ditë për të paktën 40 ditë.

Ja një listë e problemeve shëndetësore për të cilat ky ilaç mund të jetë shumë i dobishëm:

-Aplikoni vaj kastori në djegie, prerje dhe lloje të tjera të plagëve për të lehtësuar simptomat.

-Për dëmtimet e kyçit të këmbës, lyeni një leckë në vaj kastori dhe aplikojeni direkt në kyçin e këmbës.

-Kryeni masazh me vaj kastori për të parandaluar dhe eliminuar strijat.

-Përzieni vaj kastori dhe sodë buke për të hequr njollat e lëkurës.

-Për të trajtuar kataraktet, hidhni një pikë vaj kastori në secilin sy.

-Vaji i kastorit mund të lehtësojë simptomat e lëndimeve të kordonit të zërit.

-Vaji i kastorit është gjithashtu efektiv për trajtimin e kistit pilonidal.

-5 pika vaj kastori në ditë lehtëson simptomat e alergjisë.

-Për të trajtuar alergjinë në sy, përdorni një shtupë pambuku të zhytur në vaj kastori dhe aplikojeni direkt në qepalla para se të flini.

-Disa pika vajit kastori mund të na ndihmojnë të eliminojmë nikotinën nga trupi.

-Kryerja e një masazh në flokë me vaj kastori para se t’i lani nxit rritjen e tyre.

-Hidhni disa pika vaj kastori në veshin tuaj për ta pastruar atë.

-Për të lehtësuar tringëllimën në veshë, hidhni 6-7 pika vaj kastori çdo ditë për të paktën 4 muaj.

-Bëjini një masazh shpinës me vaj kastori për të lehtësuar dhimbjen.

-Kur aplikohet në bark, vaji i kastorit lehtëson dhimbjen e barkut.

-Hidhni vaj kastori në lytha për t’i hequr ato.

-Aplikoni çdo ditë vajin e kastorit në këmbët tuaja për të hequr qafe kërpudhat.

-Kryeni një masazh me vaj kastori në thembrat e këmbëve, për të reduktuar akumulimin e kalciumit.

-Aplikoni rregullisht vajin e kastorit në nishane për t’i eliminuar ato.

-Kur aplikohet drejtpërdrejt në stomak, vaji i kastorit ndihmon në luftimin e hiperaktivitetit.

-Vaji i kastorit është shumë i dobishëm për ata që vuajnë nga hepatiti.

-Kombinimi i vajit të kastorit dhe sodës së bukës mund të ndihmojë për detoksifikimin e trupit.

-Aplikoni vaj kastori në kafshimet e insekteve për të zvogëluar kruajtjet dhe acarimin.

-Aplikoni pak vaj kastori në bark para së të flini për më pak gërhitje.

(Kosova Sot Online)