Shtatë arsye për të ngrënë karrota çdo ditë

  • 30 korrik 2019 - 15:46
Shtatë arsye për të ngrënë karrota çdo ditë

Dihet që perimet janë shumë të dobishme për ne.

Por a e dini që duhen ngrënë karrota çdo ditë?

1. Kanë veti anti-inflamatore
Një nga arsyet më të rëndësishme, pse duhen konsumuar karrotat, është kapaciteti anti-inflamator. Ato ndihmojnë në parandalimin e dhimbjeve te trupit, dhimbjen e kokës e të stomakut. Mund ti hani të pagatuara ose të pjekura, ky funksion nuk i humbet.

2. Luftojnë kancerin
Karrotat janë të pasura me vitaminë C dhe vitaminë A, në formën e beta-karrotenit, që njihen për stimulimin e rruazave të bardha të gjakut. Kështu, ato e ndihmojnë trupin të luftojë qelizat kancerogjene.

3. Përmirsojnë tretjen
Karrotat janë një nga burimet më të mira të fibrave. Ndihmojnë njerëzit që kanë probleme me tretjen, pasi përmbajnë vitaminë B dhe magnez.

4. Janë të pasura me fibra
Duhet të konsumoni shumë fibra, që të qëndroni të shëndetshëm. Por shumica e njerëzve preferojnë të konsumojnë krundet e grurit dhe tërshërën, në vend të diçkaje më natyrale si karrota. Ajo përmban shumë fibra të dobishme dhe ka shumë pak kalori. Nëse jeni të uritur, hani një karrotë dhe do të keni ndjesinë e ngopjes. Karrota tretet shumë më lehtë se çdo ushqim tjetër, që përmban fibra.

5. Kanë veti anti-plakje
Karrota ju ndihmon të qëndroni të rinj, jo vetëm në trup, por edhe në mendje. Duke ngrënë karrota çdo ditë, do ta mbani trupin në gjendje shumë të mirë, për një kohë të gjatë.

6. Kanë veti anti-bakteriale
Karrotat luftojnë bakteret. Ato ju ndihmojnë të luftoni viruset dhe parazitët, në mënyrë natyrale. Duke përdorur karrota çdo ditë, shumica e sëmundjeve që mund të keni, do të zhduken.

7. Luftojnë aknet
Karrotat ju ndihmojnë të keni një lëkurë të pastër dhe të shndritshme, me ndihmën e vitaminës A. Konsumi i karrotave siç shkruan bota.al, ju ndihmon në luftën kundër akneve, inflamacioneve dhe gjërave të tjera të pakëndshme, që i ndodhin lëkurës tuaj. Ngrënia e një karrote është më e dobishme, më natyrale dhe më e lirë se çdo trajtim artificial, në përmirësimin e lëkurës.

(Kosova Sot Online)