Smoothie me tërshërë, kanellë dhe ananas për të forcuar gjunjët dhe për të eliminuar dhimbjet

  • 10 gusht 2019 - 11:57
Smoothie me tërshërë, kanellë dhe ananas për të forcuar gjunjët dhe për të eliminuar dhimbjet

Dhimbja në gju është më e zakonshme nga sa mendoni. Këto nyje janë më të ekspozuarat ndaj rrezikut të dëmtimit, për shkak të rolit të tyre mbështetës. Në këtë artikull ne shpjegojmë se si të përgatisni një smoothie natyral i përbërë nga tërshëra, kanella dhe ananasi, me veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksiduese dhe që ndihmojnë në forcimin e gjunjëve dhe zbutjen e dhimbjeve.

Smoothie, me pak kalori dhe i pasur me fibra, ndihmon gjithashtu në promovimin e tretjes, rregullimin e zorrëve, trajtimin e kapsllëkut dhe na bën të ndjehemi më të ngopur.

Përbërësit e smoothiet që lehtëson dhimbjen e gjurit:

-200 ml lëng portokalli

-80 gramë tërshërë

-200 ml ujë

-100 gram ananas

-1 lugë gjelle mjaltë bletësh

-5 bajame

-1 lugë çaji kanellë pluhur.

Zhytni tërshërën në ujë të valë dhe ziejini për 5 minuta. Lëreni të ftohet, më pas tundeni së bashku me lëngun e portokallit, ananasit, mjaltin, bajamet dhe kanellën. Piheni para se të hani mëngjes, ose pak para se të flini. 

(Kosova Sot Online)