Pesë super-artikujt ushqimorë

  • 07 tetor 2019 - 15:14
Pesë super-artikujt ushqimorë

Ushqimi i llojllojshëm është parakusht për shëndet të mirë, e ekspertët dallojnë këto ushqime, të cilave duhet dhuruar përparësi në krahasim me të tjerat

Spinaqi - është vlerë e fortë ushqyese. Luan rol të rëndësishëm në krijimin e muskujve, e është i pasur me aminoacidet omega 3 dhe me folate, që janë të domosdoshme për parandalimin e sulmeve dhe sëmundjeve në zemër, sulmit në tru dhe osteoporoza.

Jogurti - është i pasur me probiotikë, forcon sistemin imuni dhe mbron nga kanceri.

Domatja - është përplot me antioksiduesin likopen, i cili ul rrezikun për t'u prekur nga kanceri i fshikëzës, prostatës, lëkurës dhe kancerit në stomak. Po ashtu ul rrezikun edhe nga shfaqja e sëmundjeve të zemrës.

Boronica - është një ndër antioksiduesit më të fortë në luftën kundër kancerit, diabetin dhe ndryshimeve degjeneruese në tru.

Është i pasur me fibra, vitamina A dhe C, që mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut.

Fasulja e zezë - sidomos është e nevojshme për punën e trurit, sepse përmban anticianë, antioksidues, i cili mbron funksionet e trurit, si dhe proteina dhe fibra, e nuk është kalorik dhe me yndyrë.


(Kosova Sot Online)