Pa mëshirë e hedhim, e nuk ka sëmundje që nuk e shëron

  • 04 nëntor 2019 - 15:05
Pa mëshirë e hedhim, e nuk ka sëmundje që nuk e shëron

Pastron gjakun, ripërtërin rruazat e gjakut,?pastron trupin nga substancat e padëshiruara dhe të dëmshme,?shëron dhimbjet e rënda në stomak,?problemet menstruale të femrave, sëmundjet e veshkave, infeksionin e fshikëzës, pastron mushkëritë, shëron frymëmarrjen e vështirë dhe astmën, të thatit në lukth dhe forcon sistemin nervor.

Hithra është bima e duhur për pastrimin e gjakut. Ndikon mirë edhe në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak. Shëron infeksionet e traktit urinar dhe stimulon punën e zorrëve. Në mjekësinë bimore çaji nga hithrat përdoret për sëmundjet e mëlçisë, te çrregullimet e gjumit, tumoret, ngërçet në stomak. Mos lejoni që të vlojë tepër, pasi që dëmton vlerat dhe substancat e shëndetshme.

Mund ta pini nga një gotë me çaj në ditë, gjatë gjithë vitit për t'i parandaluar sëmundjet. Nëse keni mungesë të hekurit në gjak dhe ndjeni lodhje, hithra është krejt ajo për çfarë keni nevojë, duke mos harruar se me sukses shëron aneminë e po ashtu edhe leukeminë. Njerëzit që vuajnë nga alergjitë po ashtu do të duhej të pinin çajin nga kjo bimë. Kjo bimë përmban shumë klorofil, minerale (kalcium, kalium, hekur dhe fosfor) vitamina (C dhe A). 


(Kosova Sot Online)