Lëngu mrekullibërës për tiroidet

  • 12 nëntor 2019 - 14:52
Lëngu mrekullibërës për tiroidet

Ky lloj i çajit ndikon që gjëndrat tiroide të punojnë më mirë. Çaji është i shijshëm

RECETA:

- 1 gotë 100 për qind lëng të boronicave të kuqe, i pa ëmbëltuar; - 7 gota ujë të filtruar; - 1/2 e lugës së vogël kanellë; - 1/4 e lugë së vogël xhenxhefil; - 1/4 e lugës së vogël arrë myshku; - 3/4 e gotës lëng të freskët të shtrydhur portokalli; (përafërsisht 3 portokaj); - 1/4 e gotës lëng të freskët të shtrydhur limoni (përafërsisht 1-2 limona).

PËRGATITJA:

E vloni ujin, e më pas ia shtoni lëngun boronicave të kuqe dhe e ndalni hovin e vlimit. Më pas shtoni kanellën, xhenxhefilin dhe arrë myshkun, i përzieni dhe i lini të qëndrojnë për 20 minuta. Më pas i lini të ftohen në temperaturën e dhomës. Përzieni edhe lëngun e limonit dhe të portokallit, shtoni pak akull dhe kënaquni.

(Kosova Sot Online)