Receta kundër kandidës

  • 09 dhjetor 2019 - 14:58
Receta kundër kandidës

Shumica e këtyre kërpudhave jetojnë në simbiozë me njeriun, por nëse depërtojnë në vendin e gabuar mund të shkaktojnë infeksion. Rasti më i shpeshtë i infeksionit është "Candida albicans", njëra nga kërpudhat e quajtura. Kjo mikro-kërpudhë gjendet në lëkurë, në traktin tretës, gojë dhe fyt. Deri te infeksioni vjen kur për arsye të caktuara çrregullohet ekuilibri midis kërpudhave që rregullon shumimin e tyre. Nëse keni telashe me kandidë, ju sjellim një recetë për zgjidhjen e këtij problemi, e përbërësit i keni në kuzhinën tuaj.

PËRBËRËSIT: 1 gotë jogurt 2 thelpinj të hudhrës 1 karotë Gjysmë lugë xhenxhefil Gjysmë lugë kanellë

MËNYRA E PËRGATITJES: Qërojeni karotën, hudhrën dhe xhenxhefilin dhe gjithçka shtoni në jogurt. Shtoni edhe kanellën, përzieni gjithçka, e lini të qëndrojë pakëz dhe e konsumoni një herë në ditë. 


(Kosova Sot Online)