Vaji i peshkut zbut simptomat e artritit

  • 28 mars 2020 - 13:02
Vaji i peshkut zbut simptomat e artritit

Ekspertët amerikanë kanë vërtetuar se vaji i peshkut ka ndikim të hatashëm në zbutjen e inflamacioneve që më pas shkakton sëmundje të ndryshme, përfshirë këtu sëmundjet e zemrës, kancerin, artritin dhe sëmundjen e Alzheimer-it. Vaji i peshkut sikurse edhe aminoacidet omega 3 kanë efekt kundër inflamacioneve. Nëse e konsumoni në sasi të mjaftueshme, mund ta rregullojë ndikimin e sistemit imun.

Kur në trup ndodh diçka jo e mirë, ato reagojnë menjëherë në mënyrën që problemi të mënjanohet, e simptomat se inflamacionit kronik janë shenjë se trupi po provon ta shërojë veten e tij. Inflamacioni kronik nëse nuk shërohet mund ta dëmtojë zemrën dhe qelizat e trurit dhe shtohet rreziku për infarkt dhe sulm në tru. Po ashtu mund të shkaktohet ndjeshmëria e trupit në insulinë, që shkakton diabetin. Aminoacidet omega 3 i gjejmë në peshkun me yndyrë (salmon, sardele), mish të pulës, perime me lëvozhgë të fortë, lakër jeshile, spinaq dhe vaj të bimëve.

(Kosova Sot Online)