Receta për shmangien e aromës së keqe dhe kancerin e gjirit

  • E.K /
  • 16 korrik 2020 - 15:05
Receta për shmangien e aromës së keqe dhe kancerin e gjirit

Nëse e përzieni sodën e bikarbonatit me pak miell misri dhe i shtoni disa pika vaj eterik, do të fitoni deodorantin me aromë të këndshme. Deodorant të lëngshëm mund të përgatisni nëse përzieni xhel alo- vera me pak ujë, 1 gotë glicerinë dhe disa pika vaj eterik.

JU NË ROLIN E "KIMISTIT"

Klori i aluminit gjendet në deodorantë me shenjën "anti-perspirant", e ndërlidhet me kancerin e gjirit dhe sëmundjen e Alzheimer-it. Përbërësit: 30 ml uthull të mollës, 95 ml ujë, 60 pika vaj eterik sipas dëshirës. Përzieni të gjithë përbërësit dhe mbusheni një shishe me spërkatës. Kombinimi i vajit eterik ju lejohet juve sipas shijes dhe imagjinatës, e propozimet tona janë 24 pika lime dhe 18 pika mentë si dhe 16 pika boronicë. Përbërësit: 250 ml vodkë, 50 g livandë të tharë, 50 g gjethe të freskëta trëndafili, 10 pika vaj eterik të livandës dhe 10 pika vaj eterik trëndafili. Përgatitja: gjethet dhe livandën i vendosni në fund të shishes dhe i derdhni vodkën, shtoni vajin eterik, mbyllni dhe e lini të qëndrojë për tri javë në vend të thatë dhe të ftohtë.

(Kosova Sot Online)