Recetat që e lehtësojnë tretjen tuaj

  • A.P /
  • 07 maj 2021 - 15:30
Recetat që e lehtësojnë tretjen tuaj

Kjo bashkësi e pemëve është miku më i mirë për trupin tuaj sepse janë përplot me vitamina, e nuk përmbajnë kalori. Tretja e ngadalshme, ndjenja e lodhjes, fryrjet, janë vetëm disa nga simptomat që e përshkruajnë organizmin të cilit i nevojitet detoksimi. Ju sjellim disa receta për antioksidues, të cilin mund ta pini kurdo që dëshironi.

AGRUMET

Kjo bashkësi e pemëve është miku më i mirë i juaji sepse janë përplot me vitamina, dhe nuk përmbajnë kalori. Pos se janë pastrues i trupit nga helmet, agrumet si limoni, limoja, portokajtë dhe mandarinat, janë përplot me vitamina, për të cilat ka nevojë organizmi.

PERIMET ME RRËNJË

Ky grup i perimeve është përplot me fibra, e pikërisht janë fibrat që e rregullojnë sistemin tretës dhe e përshpejtojnë punën e metabolizmit. Xhenxhefili, karota dhe selino janë vetëm disa nga ushqimet që duhet t'i konsumoni dhe që duhet të jenë në lëngun tuaj detoksifikues.

(Kosova Sot Online)