Receta që shëron gjëndrat tiroide

  • E.K /
  • 14 June 2021 - 09:34
Receta që shëron gjëndrat tiroide

Lakra jeshile është e pasur me vitamina A, prandaj është e dobishme për mbajtjen e shëndetshme të gjëndrave tiroide, gjëndrat më të shëndetshme në trup. Shtojani lakrës jeshile edhe disa ushqime dhe do të keni sallatë të shëndetshme.

PËRBËRËSIT PËR SALLATË NGA LAKRA JESHILE

1 lugë mjaltë 1 gr lakër jeshile të copëtuar 1 avokado të copëtuar 1 lugë kripë deti 1 lugë e gjysmë lëng limoni 1 lugë aga deti ¼ e gotës karotë të gërryer ¼ e gotës fara të pjekura të lulediellit ¼ e gotës vaj ulliri ¼ e gotë ujë ¼ e gotës rrush.

PËRGATITJA

1. Përziejeni mjaltin, vajin e ullirit, lëngun e limonit dhe kripën, përzieni derisa nuk keni një masë të vetme. 2. Në enë vendosni lakër jeshile, karotë dhe flluskat nga algat. Përzieni me përzierjen e përgatitur më lart dhe e lini të qëndrojë së paku një orë. Më pas shtoni avokado, farat e lulediellit dhe rrushin.

(Kosova Sot Online)