​Vetitë medicinale të balsamit të limonit

  • E.K /
  • 24 September 2022 - 16:07
​Vetitë medicinale të balsamit të limonit

Balsami i limonit është një bimë nga familja e mentës dhe përdoret për të lehtësuar ankthin, për të stimuluar kujtesën dhe gjumë më të mirë, por edhe për tretje të mirë. Të dhënat e vitit 1597 tregojnë se sa i dobishëm është për organizmin, në të cilin botanisti anglez shprehet se balsami i limonit është “i mirë kundër kafshimit të kafshëve helmuese, qetëson zemrën dhe largon melankolinë dhe trishtimin”.

Balsami i limonit (melissa officinalis) rritet në të gjithë Evropën dhe për shkak të aromës së tij të ngjashme me limonin, shpesh quhet limonadë ose limonadë. Bima mjekësore balsami i limonit përdoret për më shumë se 400 vjet, dhe emrat tradicionalë për këtë bimë mjekësore; nënë, dorëzonjë, gjethe mjalti, bukë me xhenxhefil tregojnë se tërheq bletët.

Në shekullin e 17-të, karmelitët parisienë përgatitën të ashtuquajturat Uji karmelit i bërë nga 14 bimë medicinale dhe 9 erëza, ku kryesorja është balsami i limonit. Uji karmelit ia vlente një kurë për gjithçka, madje edhe për sëmundjet më të rënda dhe më të rënda të asaj kohe.

Nëse pini një filxhan çaj me balsam limoni një natë para një ngjarjeje stresuese, do t’ju sigurojë një gjumë të qetë, përqendrim më të mirë dhe qetësi gjatë së nesërmes.

Hulumtimet tregojnë se balsami i limonit është efektiv edhe në situata ekstreme. Pas katër javësh aplikimi të aromaterapisë me balsam limoni, u vu re një ulje e ankthit (agjitacionit) te pacientët që vuanin nga demenca.

Gjithashtu, terapia katër mujore me tretësirë alkoolike të kësaj bime redukton ndjeshëm shenjat e demencës dhe agjitacionit te pacientët me sëmundjen Alzheimer. Përveç kësaj, balsami i limonit ngadalëson gjëndrën tiroide të pacientëve me sëmundjen e Graves (hipertiroidizëm) dhe shërben si një mbrojtje efektive në luftën kundër virusit. Hulumtimet më të fundit shkencore tregojnë se kremi me ekstrakt të balsamit të limonit përshpejton shërimin e lezioneve (plagëve) nga herpesi oral dhe ul shpeshtësinë e tyre.

Si përdoret balsami i limonit?

Efektin qetësues të balsamit të limonit do ta ndjeni nëse pini çaj me një pikë tretësirë çdo ditë, ose nëse zhytni një lugë çaji ose dy gjethe të thata të kësaj bime në një filxhan me ujë të nxehtë dhe e pini pijen pas pesë deri në dhjetë minuta.

Në rast se jeni duke marrë medikamente për funksionin e tiroides, konsultohuni fillimisht me mjekun tuaj, për shkak të ndërveprimit të mundshëm me çajin me balsam limoni. Kur aplikoni në mënyrë topike balsamin e limonit, brenda kremrave dhe pomadave speciale mjekësore, thjesht ndiqni udhëzimet e përdorimit.

Çaji me balsamin e limonit mund të rrisë shumë cilësinë e gjumit dhe rekomandohet gjithashtu si një ilaç natyral për pagjumësinë, ankthin, tensionin dhe depresionin.

(Kosova Sot Online)