Mjeku: Puthuni 4 minuta në ditë për të mirën e dhëmbëves

  • G.G /
  • 30 September 2022 - 11:41
Mjeku: Puthuni 4 minuta në ditë për të mirën e dhëmbëves

Puthja është e mrekullueshme, por gjithashtu ka shumë përfitime shëndetësore. Jo vetëm që rrit nivelet e serotoninës për të ulur stresin, por ul presionin e gjakut dhe lehtëson ngërçet.

Veç tjerash, puthja është e mirë edhe për shëndetin oral.

Dr.Khaled Kasem shpjegoi përfitimet e puthjes dhe pse ajo duhet të përfshihet në rutinën e përditshme të kujdesit oral të të gjithëve.

Ai tha: “Përfitimi kryesor i puthjes është se prodhon më shumë pështymë në gojën tuaj. Pështyma është e rëndësishme sepse ju ndihmon të përtypni, shijoni, gëlltisni, lufton mikrobet dhe parandalon erën e keqe të gojës, gjë që është ideale kur puthni”.

Pështyma gjithashtu neutralizon acidet që ulen në dhëmbë, gjë që ndihmon në uljen e rrezikut të prishjes së tyre.

Me atë pështymë shtesë në gojën tuaj, ajo mund të largojë bakteret nga dhëmbët tuaj, të cilat shpërbëjnë pllakën kokëfortë të gojës.

Shkëmbimi i pështymës gjatë një puthje inkurajon sistemin imunitar të krijojë më shumë antitrupa për të mbrojtur trupin nga infeksioni. Disa kërkime tregojnë se ne shkëmbejmë shumë baktere gjatë puthjeve, por kjo rritje e antitrupave është në fakt një gjë e mirë.

I vetmi ndikim negativ i puthjes është kur njerëzit janë të sëmurë, kanë ftohje ose kanë higjienë të keqe orale.

Khaled rekomandon puthjen për katër minuta në total çdo ditë për të përmirësuar shëndetin oral. Por sigurohuni që të vazhdoni të lani dhe pastroni për të shmangur përhapjen e ndonjë mikrobi gjatë rutinës tuaj të puthjes.

Pra, me pak fjalë, vazhdoni të puthni nëse doni frymëmarrje të këndshme dhe dhëmbë të shëndetshëm.

(Kosova Sot Online)