Pse jam më i lodhur tani që orët janë kthyer prapa!

  • A.P /
  • 06 November 2022 - 09:49
Pse jam më i lodhur tani që orët janë kthyer prapa!

Ndërsa po shkojmë drejt fundit të një viti tjetër dhe në sezonin e dimrit, koha e kursimit të ditës ka marrë fund, që do të thotë se orët janë kthyer me një orë prapa.

Çdo vit, orët kthehen në 2 të mëngjesit të së dielës së fundit të tetorit. Kjo ka ndodhur të dielën, më 30 tetor të këtij viti.

Kthimi i orëve mbrapa do të thotë që ne kemi fjetur një orë shtesë fundjavën e kaluar, transmeton "Kosova Sot Online". Mund të mendojmë se kjo do të na bëjë të ndihemi më të freskuar, por në fakt ju mund të keni vënë re se jeni më i lodhur se zakonisht që kur ndryshuan orët.

Eksperti i gjumit dhe CEO i MattressNextDay Martin Seeley shpjegon pse kjo mund të na ndodhë neve.

Pse jemi më të lodhur pasi orët kthehen prapa?
Njeri që gogëlon
Eksperti i gjumit Martin shpjegon se ora e brendshme e trupit tonë vendoset nga rrezet e diellit, e cila na tregon se kur duhet të flemë dhe të zgjohemi.

Megjithatë, kur dita është më e shkurtër, mund të bëhet më e vështirë për ne që të ngrihemi në mëngjes dhe të shkojmë në shtrat gjatë natës, pasi trupi ynë ndikohet nga ndryshimet në dritë dhe temperaturë.

Ai shpjegon: “Kur orët e ditës janë më të shkurtra dhe temperaturat janë më të ulëta, trupat tanë prodhojnë më shumë melatonin – një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit tonë gjumë-zgjim.

(Kosova Sot Online)