Hirësia e tij bollguri, dhe arsyet përse duhet ta konsumoni

  • E.K /
  • 23 December 2022 - 10:16
Hirësia e tij bollguri, dhe arsyet përse duhet ta konsumoni

Bollguri është zgjedhje e duhur për kafjall, e në vijim ju sjellim edhe disa nga arsyet përse duhet ta konsumoni.

JEP ENERGJI DHE NGOP

Tërshëra është e pasur me proteina, madje më e pasura nën qiellin tonë. Pos se me proteina ofron energji trupore, tërshëra është burim i karbohidrateve të shëndetshme që ndihmojnë në ekuilibrin e nivelit të sheqerit në gjak.

JU MBUSHË ME ENERGJI

Pas konsumimit të bollgurit do të jeni më të furnizuar me energji dhe më gjatë do ta ndjeni ndjenjën e të qenët ngopur. Për një gjë të tillë më meritore janë fibrat që e përmirësojnë punën e metabolizmit duke e ndihmuar edhe tretjen, duke ulur kolesterolin dhe shtypjen e lartë të gjakut.

I PASUR ME VITAMINA

Tërshëra është melhem për organizmin e njeriut për faktin se përmban shumë minerale (para së gjithash hekur dhe kalcium), si dhe vitamina B e vitamina E dhe aminoacide.

IDEALE PËR SECILËN SHUJTË

Bollguri nuk është i rezervuar vetëm për kafjall - shkëlqyeshëm gjendet edhe në variantet e tjera, për zamër, bazë për desert.

(Kosova Sot Online)