Ja pse duhet të hani dredhëza

  • A.P /
  • 13 March 2023 - 14:33
Ja pse duhet të hani dredhëza

Ditët e ftohta janë pothuajse në përfundim ndërsa tani dhe temperaturat fillojnë të ngriten. Por kjo kohë gjithsesi që do kujdes dhe për mënyrën e duhur të të ushqyerit.

E për të pasur metabolizëm dhe imunitet të plotë, atëherë luleshtrydhet janë ideale për t’i konsumuar.

 

Ngrënja e luleshtrydheve sjell përfitime të shumta shëndetësore, një nga to është dhe parandalimi i plakjes si dhe mban larg rreziqet nga sëmundjet e kancerit.

Kjo për shkak se përmban antioksidantë, që përveç kësaj largon dhe kolesterolin e keq ndërsa rregullon qarkullimin e gjakut, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, dhe përmirësojnë shëndetin e syve pasi nxisin të pamurit e qartë. 

Luleshtrydhet nëse konsumohen në sasi të mjaftueshme dhe të kombinuara më qumësht dhe fruta të tjera, sjellin edhe në një përmirësim të peshës tuaj.

(Kosova Sot Online)