Çaji vendor për humbje në peshë

  • E.K /
  • 02 June 2023 - 10:05
Çaji vendor për humbje në peshë

Llojet e çajit për humbje në peshë janë gjithmonë aktualë. Nuk keni pse të blini çaj për humbje në peshë, kur më të mirin, çajin vendor e përgatisni vetë.

PËRGATITJA E ÇAJIT PËR DOBËSIM

Përzieni një sasi të barabartë me rozmarinë, hithra, luleradhiqe, bli, gjethe delli dhe kopër dhe i aplikoni në një enë. Merrni 3-4 lugë të supës në një litër ujë të vluar, e mbuloni, e lini të qëndrojë për 15 minuta dhe e procedoni. Këshillë: Pini një litër të kësaj përzierjeje të çajit në ditë, po ashtu edhe dy gota çaj të gjelbër. Për humbje në peshë mund të përdorni edhe çajin nga hithrat. Një-dy lugë gjethe të tharë të hithrave i përzieni me 250 ml ujë të vluar.

E lini të qëndrojë për 5 minuta, dhe procedoni. Kjo sasi mjafton për një gotë çaj. Pos se do të humbni në peshë, trupi juaj do të pësojë ringjallje. Me hithër e ulni shtypjen e gjakut, pastroni enët e gjakut nga kolesteroli, por edhe e përshpejtoni metabolizmin. Edhe çaji i gjelbër ndihmon të humbni në peshë. Ai është antioksidues që e rregullon tretjen, shkrin shtresat dhjamore dhe e ripërtërinë organizmin.

(Kosova Sot Online)