Si të dobësoheni me vaj ulliri

  • E.K /
  • 13 June 2023 - 09:05
Si të dobësoheni me vaj ulliri

Të gjitha vajrat i karakterizon përmbajtja e lartë me kalori, përfshirë edhe vajin e ullirit, por për dallim nga tjerat trupi i njeriut e absorbon vajin e ullirit 100 për qind. Vaji i ullirit ndihmon të dobësoheni dhe pastron zorrët, heq helmet nga trupi dhe normalizon punën e stomakut. Si ta konsumoni vajin e ullirit:

NË STOMAK TË THATË

Nëse dëshironi ta normalizoni peshën dhe të hiqni helmet, për çdo mëngjes në lukth të thatë merrni një lugë vaj ulliri. Me kalimin e kohës mund të shtoni në sasi. Pasi ta keni konsumuar, provoni që për 40-50 minuta mos të konsumoni gjë.

PARA SE TË SHKONI NË GJUMË

Vajin e ullirit mund ta konsumon edhe në mbrëmje. Merrni një lugë vaj para se të shkoni në gjumë. Mbani mend, më mirë të blini vaj ulliri të parafinuar. NË USHQIM Detyrimisht duhet ta përfshini vajin e ullirit në ushqimin ditor - përdoreni në sallatë dhe salcë të ndryshme, si dhe te gjellët e tjera. Në vaj ulliri mund të fërgoni peshk dhe mish.

(Kosova Sot Online)