Edhe e shijshme, edhe e shëndetshme: A e keni ditur sa e shijshme është lakra turshi

  • E.K /
  • 03 November 2023 - 10:12
Edhe e shijshme, edhe e shëndetshme: A e keni ditur sa e shijshme është lakra turshi

Vetitë shëruese të lakrës turshi përmbajnë vitamina A, C, acid folik, magnez, hekur, fosfor, kalcium, kalium, natrium, proteina

ILAÇ PËR SISTEMIN TRETËS

Lakra turshi dallon për nga bakteret me probiotikë nga lakra e freskët. Lakra turshi është shumë e rëndësishme në shërimin e sëmundjeve si pasojë e çekuilibrit të florës së zorrës. Ndikon mirë në lukth dhe zorrë, duke e përmirësuar tretjen.

SHËRON PLAGËT

Lakra turshi përshpejton shërimin e plagëve, e ndikon edhe te reuma dhe inflamacionet e venave. Mund ta shëroni për zbutjen e të kruarave në lëkurë dhe kundër inflamacioneve alergjike, kafshimit të insekteve, sidomos të bletës dhe grerëzat. Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, në ballë shtrini gjethet e lakrës turshi dhe e mbuloni me garzë. Për ta ngritur disponimin dhe shëndetin në përgjithësi, për çdo ditë konsumoni dy deri tri gjethe të grira të lakrës turshi. Njerëzit që e konsumojnë lakrën turshi ju sugjerohen personave të moshuar, personave që kanë sistem të dobët imun, si dhe fëmijëve. 

(Kosova Sot Online)