Mesazhi i Manes për Salahun pasi e mposhti për trofeun afrikan

  • E.K /
  • 07 February 2022 - 14:40
Mesazhi i Manes për Salahun pasi e mposhti për trofeun afrikan

Sulmuesi i Senegalit, Sadio Mane, ka thënë se Mohamed Salahu i Egjiptit do të rikthehet edhe më i fuqishëm, pasi ai u mposht pikërisht nga Mane në finale të Kupës së Kombeve të Afrikës të dielën.

Senegali e mundi Egjiptin 4:2 në penallti, për ta fituar Kupën e Kombeve të Afrikës për herë të parë në historinë e vet të dielën në Kamerun.

Ndeshja në kohë të rregullt mbaroi pa gola 0:0 dhe u nevojitën vazhdimet dhe pastaj penalltitë për ta përcaktuar fituesin.

Portieri i Egjiptit Gabaski e priti penalltinë e sulmuesit të Liverpoolit gjatë kohës së rregullt, por Mane i ruajti nervat dhe shënoi gjatë penalltive kur kishte më shumë rëndësi.

Portieri i Chelseat Edouard Mendy e priti penalltinë e Mohanad Lasheen për t’i dhënë Manes mundësi ta fitojë trofeun për Senegalin në Yaounde Olembe Stadium.

Në një ndeshje të cilësuar si beteja mes sulmuesve të Liverpoolit, kapiteni i Egjiptit Mohamed Salah dhe Mane i Senegalit, ishte ky i fundit që triumfoi.

I pyetur se çfarë mesazhi i dërgoi Salahut pas disfatës, Mane tha: “Vetëm i thashë se ai është kampion dhe se ai e di se kjo disfatë sot nuk do ta shqetësojë atë shumë, sepse kjo nuk është hera e parë dhe se është pjesë e lojës”.

“Pra, mund të ndodhë dhe nëse ndodh, e di se ai është shumë i fortë dhe do të rikthehet më i fuqishëm”, shtoi ai.

Senegali u shpall kampion i Afrikës më në fund, pas dy dështimeve paraprake në finale.

(Kosova Sot Online)