Dortmund dështon përsëri që të arkëtojë tri pikë në Bundesligë

• 01 September 2023 - 22:50

Pasi dështoi të fitonte kundër Bochumit javën e kaluar, Borussia Dortmund ka barazuar edhe në ndeshjen tjetër të Bundesligës kundër Heidenheim ku ka barazuar me rezultat 2-2. Brandt (7’) dhe Can (15’) shënuan për Dortmundin kurse për mysafirët golat i shënuan Dinkcti (61’) dhe Kleindienst (82’)

Borussia Dortmund ka dështuar përsëri që të arkëtojë tri pikë në Bundesligë. Ata kanë barazuar kundër Heidenheim me rezultat 2-2.

Goli i parë në këtë ndeshje u shënua shumë herët dhe atë e realizoi Brandt në minutën e 7-të. Emre Can ishte asistues në këtë gol.

Ndeshja u duk se do të jetë e lehtë për Dortmundin pasi që tetë minuta më vonë skuadra e Eden Terzic do të kalonte përsëri në epërsi.

Një nga futbollistët e Heidenheim preku topin me dorë në zonën e rreptësisë duke shkaktuar penallti.

Emre Can u tregua i saktë nga pika e bardhë për të shënuar gol në minutën e 15-të te këtij takimi.

Sabitzer i Dortmundit ishte shumë afër që të shënonte golin e tretë për skuadrën e tij por edhe pse pati mundësi të mirë për të shënuar ai dështoi për ta bërë këtë.

Minuta 38-të shënoi edhe një rast tjetër për Borussian me anë të Wolf por topi përfundoi shumë afër shtyllës së majtë të portës së Heidenheim.

Pjesa e parë përfundoi në të mirë te Dortmund por që ishte Heidenheim skuadër shumë më e mirë në këtë takim.

Ata do ta shënonin një gol në minutën e 53-të por që u anulua pasi që kishte pasur prekje me dorë.

Malen i Dortmundit ishte shumë afër për të shënuar por ishte portieri i mysafirëve Kevin Muller që bëri një pritje të mahnitshme dhe ia mohoi golin atij.

Pas këtij rasti, në minutën e 61-të, Eren Dincki arriti afër zonës, bëri një goditje të fortë dhe shënoi gol për 2-1 duke e ngushtuar epërsinë.

Malen shpejt ka mundur ta bëjë rezultatin 3-1 nëse do të kishte shënuar dy minuta më vonë por që ishte prapë Muller që ia mohoi golin atij.

Nga minuta 78 deri në të 81-ën ndodhi një dramë pasi që u kërkua penallti dhe ajo u shikua disa herë në VAR. Në fund ajo u dha dhe në gol atë e shndërroi Tim Kleindienst për ta barazuar rezultatin.

Në fund, pavarësisht sulmeve të Dortmund skuadra mysafire rezistoi dhe mori një barazim të rëndësishëm në këtë ndeshje, duke arkëtuar pikën e parë në Bundesligë.

Dortmund pas këtij barazimi është në vendin e gjashtë me pesë pikë nga tri xhiro, derisa Heidenheim ka një pikë dhe është në vendin e 13-të.

Ndeshjen e radhës Dortmund do ta luan më 16 shtator kundër Freiburgut derisa Heidenheim luan kundër Werder Bremen më 17 shtator.