Misteri i zhdukjes së hendbollistëve algjerianë në Serbi: BIA e MPB-ja heshtin, gazetarit që e zbuloi zhdukjen po i ofrohen para për ta mbyllur gojën

  • S.A /
  • 09 November 2023 - 11:50
Misteri i zhdukjes së hendbollistëve algjerianë në Serbi: BIA e MPB-ja heshtin, gazetarit që e zbuloi zhdukjen po i ofrohen para për ta mbyllur gojën

Zhdukja misterioze e 12 hendbollistëve nga Algjeria të cilët erdhën për t’u stërvitur në RK “Metaloplastika” në Shabac të Serbisë është ende e mbuluar me mister,transmeton "Kosova Sot Online".

I gjithë rasti u zbulua nga gazetari i Sabac, Hanibal Kovaq, i cili në një intervistë për Nova.rs thekson se hetimet për zhdukjen po ngecin dhe pretendon se është bërë gjithçka për të mbuluar rastin, madje atij i janë ofruar edhe para. Në fund të korrikut të këtij viti, presidenti i klubit “El Xeur” nga Algjeria ka kontaktuar me menaxhmentin e klubit të Shabacit, me kërkesë që lojtarët e atij klubi të përgatiten në Shabac dhe më pas të luajnë një ndeshje miqësore me dy- herë kampione evropiane.

Drejtuesit e pranuan propozimin dhe pas të gjitha kontrolleve, në vend të 18 lojtarëve të kërkuar fillimisht, mbërritën në Shabac 12, por vetëm pak ditë pas mbërritjes së tyre, të 12 algjerianët u zhdukën.

I gjithë rasti u raportua në polici dhe hetimi, sipas gazetarit Hanibal Kovac, ende nuk ka ecur nga fillimi.

“Për momentin nuk po ndodh asgjë me rastin. Madje në një moment më ofruan edhe 5000 euro për të heshtur, por nuk pranova. Ata nuk ishin këta emigrantë të zakonshëm, të cilët janë zbathur në kërkim të një jete më të mirë. Kam marrë informacion se secili prej tyre ka blerë një makinë kur kanë ardhur”, shpjegon gazetari, duke shtuar se nuk dëshiron të tregojë emrat e personave që i kanë ofruar para.

Ai thekson se anëtarët e Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit nuk iu përgjigjën kërkesës së tij për t’i dhënë statusin e sinjalizuesit dhe sigurinë.

“Koka ime është në çantë dhe e di këtë. Por kjo nuk është vetëm çështje zhdukjeje, por edhe sigurie. Ata vijnë nga Algjeria, ku ka aktivitete të organizatave terroriste, pasi çdokush mund të garantojë për to, mjafton të ketë kuptime të ndryshme. Kush tjetër fluturon nga Algjeria në Doha, nga Doha në Beograd dhe nga Beogradi vjen në Shabac dhe ashtu zhduket”, thotë gazetari.

Portali Nova.rs ka kontaktuar edhe me drejtorin e klubit Slavisha Stojinoviqe, i cili sërish ka thënë se ende nuk kanë asnjë informacion për vendndodhjen e algjerianëve, si dhe se çfarë ka ndodhur me ta.

“Në fund të fundit, nuk është detyra jonë t’i kërkojmë ato. Nuk ka asnjë informacion të ri”, ka thënë shkurt Stojinoviq. Portali Nova.rs nuk ka marrë ende përgjigje për pyetjet në lidhje me zhdukjen e algjerianëve pavarësisht pyetjeve që ata ia dërguan Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë nëse hendbollistë nga Algjeria ishin raportuar të zhdukur dhe nëse ishte regjistruar largimi i tyre nga vendi, por nukkanë marrë përgjigje. “Pyetje i kemi dërguar edhe klubit algjerian nga i cili dyshohet se kanë ardhur hendbollistet, si dhe Ministrisë së Jashtme të Serbisë, por deri në publikimin e tekstit nuk kishim marrë asnjë përgjigje”

Me rrugë dhe fluturime të ndryshme

Në fund të muajit korrik përfaqësuesi i klubit “El kseur” nga Algjeria ka kontaktuar me personat e “Metaloplastika Elixir” për të rregulluar një vizitë të lojtarëve të atij klubi “Metalopslastiki Elixir”. është dy herë kampion i Evropës. Aranzhimet për vizitën janë bërë përmes të ngarkuarit me punë të ambasadës serbe në Algjeri, Millosh Jastreboviq. Ndryshe, shtetasve algjerianë u duhet vizë për të hyrë në Serbi.

Për të vizituar, hendbollistet nga shteti afrikan duhet të dorëzojnë kopje të pasaportave të tyre, si dhe të paguajnë sigurimin e udhëtimit dhe të kenë bileta avioni vajtje-ardhje. Pasi i kanë plotësuar të gjitha këto kushte, MPB-ja e Serbisë ka njoftuar se nuk paraqesin kërcënim për sigurinë, prandaj u janë dhënë vizat.

Algjerianët arritën në Serbi në tre grupe me nga katër persona secila, gjë që është mjaft e çuditshme për klubet sportive, veçanërisht pasi ata vinin në rrugë të ndryshme.

 12 prej tyre erdhën edhe pse fillimisht duhej të vinin 18, që është një numër i vogël për një ekip hendbolli. Ata erdhën për të stërvitur me kolegët e “Metaloplasty Elixir” dhe për të luajtur një ndeshje miqësore. Megjithatë, më 26 gusht, të gjithë algjerianët u zhdukën.

(Kosova Sot Online )