'Rri n'shpi' dhe dëgjo: Te Fontana në Ulpianë e pata puthjen e parë turp më erdhi nga Prishtina

  • 24 mars 2020 - 21:04
'Rri n'shpi' dhe dëgjo: Te Fontana në Ulpianë e pata puthjen e parë turp më erdhi nga Prishtina

Shumë vite më parë, nga një ngjarje e vërtetë lindi një këngë e mrekullueshme me autor Ilir Berani dhe me interpretim të shkëlqyer nga këngëtarja e njohur Gili Berani, shkruan gazeta "Kosova Sot Online".

Edhe pse kohërat kanë ndyshuar, teksti i këngës i përshatet goxha aktualitetit në të cilin ndodhemi.

Image

Në një nga strofat e këngës thuhet:

Sa shumë kishim dashuri
ato ditet studentore
kur dilnim fshehur ne në shi
edhe gjatë ores policore

 

Pas shum vitesh
une po kthehem me perqafo prishtin
dhe mos lejo shpirti te me thehet
a e di prishtin ku e kam dashurin

(II)

rrugeve te ketij qyteti un e pata dashurin
fshetesin e di prishtina
te fontana ne ulpiane
e pata puthjen e pare
turp me erdhi nga prishtina

(III)

Sa shum kishim dashuri
ato ditet studentore
kur dilnim fshehur ne në shi
edhe gjatë ores policore

 


(Kosova Sot Online)