Përballja e titanëve: Mercedes dhe BMW sjellin modelet e reja E63 dhe M5

  • E.K /
  • 20 qershor 2020 - 12:04
 Përballja e titanëve: Mercedes dhe BMW sjellin modelet e reja E63 dhe M5

Dy prodhuesit e njohur gjermanë, Mercedes-Benz dhe BMW, i kanë publikuar pamjet e modeleve më të reja të kategorisë sportive, E63 AMG dhe M5 Competition. Njësoj si në të kaluarën, këto dy vetura pritet të jenë rivale të mëdha me njëra-tjetrën.

Mercedes-Benz E63 AMG vjen në versionin Sedan dhe Estate. Vetura ka motor 4.0 litra me tetë cilindra, i cili prodhon 612 kuaj-fuqi. Modeli E63 S shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra në orë e arrin për vetëm 3.4 sekonda.

BMW M5 Competition ka motor 4.4 litra me tetë cilindra dhe dy turbombushës, që prodhon 600 kuaj-fuqi. Shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra në orë e arrin gjithashtu për 3.4 sekonda.

Mercedes-Benz E63 AMG do të dalë në treg me çmim fillestar prej 105,800 eurove, ndërsa BMË M5 Competition në Gjermani do të shitet me çmim fillestar prej 129,900 eurosh.

Në këtë kategori, këto vetura konkurrente të forta i kanë edhe modelet Audi RS6 Avant dhe Porsche Panamera.

(Kosova Sot Onli