‘Fytyrë e re’ me anë të filtrave, gjithnjë e më shumë njerëz shfaqin sëmundje mendore

  • E.K /
  • 18 janar 2021 - 08:59
‘Fytyrë e re’ me anë të filtrave, gjithnjë e më shumë njerëz shfaqin sëmundje mendore

“A duhet të bëj injeksione në buzë?” Është një pyetje që kalon nëpër mendjen time pothuajse çdo herë që përdor Instagram-in. Teksa kaloj mjaft kohë duke lëvizur nëpër ndikues të filtruar (aplikacione) deri në përsosmëri, njerëz të famshëm dhe njerëz të rregullt që unë njoh që bëjnë një foto të mirë, është shumë joshëse të filloj një listë dëshirash mendore për gjërat që mund të ndryshoj: një nofull më e përcaktua, mollëza më të larta, lëkurë më të lëmuar, etj.

Kjo spirale shumë e njohur është përforcuar vetëm në vitin 2020 pasi koha ime e ekranit (telefonit) – si gjithë të tjerët – është rritur në mënyrë dramatike.

Në epokën e distancimit shoqëror, kënaqësitë e dikurshme të thjeshta, si udhëtimi, dalje në një lokal, pjesëmarrja në koncerte etj, u ndaluan.

Të detyruar të transformojnë shtëpitë tona në qendra për punë dhe lojë, jeta ka arritur kulmin virtual: Ne shkojmë në takime me FaceTime. Ne festojmë ditëlindjet e Houseparty. Ne zhvillojmë drejtpërdrejtë klasa të stërvitjes në distancë nga instruktorët tanë të preferuar të fitnesit.

“Koha e ekranit” është tani gjatë gjithë kohës.

Në muajin e parë të bllokimit, ofruesi i internetit Comcast raportoi një rritje prej 60 përqind të pikut të trafikut të rrjetit në disa rajone. Ndërkohë, Instagram ishte platforma e dytë sociale më e përdorur, me rreth 50 përqind të të rriturve në SH.B.A. (Facebook, kompania e tij mëmë, zuri vendin e parë.) Kjo do të thotë që ne mund të vështrojmë dhe, në mënyrë të pashmangshme, të vlerësojmë – fytyrat tona më shumë se kurrë, shkruan syri.net. Në një botë ku edhe Zoom (numri i përdoruesve të aplikacionit për video-konferenca që raportohet të jetë rritur me miliona vetëm në Prill) sa dëmton kjo pamje selfie shëndetin tonë mendor? Të gjitha shenjat tregojnë për një tërësi. “Ekziston një lidhje e mirë-vendosur midis përdorimit të mediave sociale dhe shqetësimeve psikologjike”, thotë Peace Amadi, PsyD, një profesor i asociuar i psikologjisë në Universitetin Hope International në Kaliforni.

“Instagram ka qenë i lidhur me ankthin dhe simptomat e depresionit, por edhe me shqetësime të tilla si ankthi që lidhen me pamjen fizike, rritjen e pakënaqësisë së trupit dhe vetëvlerësimin më të ulët.”

Dhe tani që po kalojmë më shumë minuta në këto platforma, “mund të supozojmë se këto shqetësime jo vetëm që kanë mbetur, por edhe janë rritur”, thotë Amadi.

Alec Bayot, një 21-vjeçar në zonën e Los Anxhelos ka shkarkuar dhe fshirë Facetune herë “të shumta”, shkruan syri. net. Aplikacioni për redaktim, kthen fytyrën dhe trupin tuaj në dixhital Play-Doh, për t’u formuar, për të shtuar vëllim ku të doni. “Unë jam në mediat sociale 24/7. Unë bëj shumicën e vendimeve për ndryshimet e flokëve, modës dhe bukurisë në bazë të asaj që shoh atje, kështu që luan një rol të madh në atë që dukem,” thotë Bayot.

Amanda Wilson, një 32-vjeçare në New York, gjithashtu përdor shpesh filtra dhe Facetune. Ajo është mbështetur tek ata për të vazhduar dukjen e saj të përsosur, veçanërisht në izolim, pasi mbushësi i buzëve të saj në jetën reale filloi të tretet pasi zyrat e mjekëve u mbyllën. “Unë mjegulloj lëkurën, hollo fytyrën dhe shtoj pak shëndoshje në buzët e mia”, thotë ajo. “Sigurisht që ka ndikuar në mënyrën se si e shikoj veten time.”

Këto gra nuk janë të vetmet në përdorimin e tyre – kompania mëmë e Facetune, Lightricks, raportoi se ndërsa filloi distancimi social, përdorimi i aplikacioneve të tij u rrit me 20 përqind. Plus, njerëzit kaluan më shumë se 25 përqind më shumë kohë se zakonisht duke redaktuar videot e tyre. Kjo është në krye të ndikimit tashmë të madh të Facetune. (Për të dhënë një ide: Në fund të vitit 2018, kompania raportoi gjithashtu 100+ milion shkarkime nëpër aplikacionet e saj; Facetune është më e popullarizuara.)

Filtrat si “Parisi” zbehin në mënyrë të plotë poret. Filtrat e tjerë të bërë nga përdoruesit e ndryshojnë fytyrën tuaj në mënyrë më dramatike vetëm me një prekje, duke zmadhuar sytë, duke zvogëluar hundën ose duke rregulluar nofullën.

Trendet e bukurisë të drejtuara nga mediat sociale kanë popullarizuar një “Instagram Face” të veçantë dhe e kanë bërë të pamundur shmangien. “Është një fenomen i frikshëm, pasi është bërë një kërkesë nënndërgjegjeshëm që vjen çdo ditë përmes praktikës sime”, thotë Shereene Idriss, MD, një dermatologe në NYC. “Pacientët heqin tiparet e tyre dhe kërkojnë një fytyrë që nuk i përket askujt – por duket si” të gjithë “në mediat sociale.”

Ndërsa më shumë njerëz përqafojnë jetën pa ndërhyrje, ka të ngjarë të ketë një ndryshim të madh midis mënyrës sesi janë në realitet dhe ndryshimeve dixhitale. “Një hendek në zgjerim midis vetes ideale të zgjeruar dixhitalisht dhe vetvetes aktuale krijon një disfori”, thotë Dr. Amadi. “Shanset për të zhvilluar shqetësime dhe çrregullime mendore si depresioni, ankthi, çrregullimet e të ngrënit, duke përfshirë çrregullimin dismorfik të trupit, gjithashtu po rriten. Është një pjerrësi e rrëshqitshme”

(Kosova Sot Online)