Samsung merr përsëri kurorën e smartphone-ve nga Apple

  • A.P /
  • 05 maj 2021 - 18:15
Samsung merr përsëri kurorën e smartphone-ve nga Apple

“Samsung Electronics” rrëmbeu kurorën nga Apple si prodhuesi më i madh në botë i smartphone, duke llogaritur një të pestën e shitjeve të përgjithshme globale në tremujorin e pare.

Xiaomi i Kinës shënoi performancën e saj më të mirë tremujore ndonjëherë, me dërgesat që rriten me 62% në 49 milion telefona dhe pjesën e tregut në 14%, duke e çuar atë në pozitën e tretë pas Samsung dhe Apple.

Në përgjithësi, shitjet globale u rritën me 27% në 347 milion njësi në tremujorin e parë ndërsa ekonomia kineze u hap pas pandemisë dhe një përhapje të shpejtë të vaksinave në Shtetet e Bashkuara rritën shpresat për një rimëkëmbje ekonomike.

Samsung i Koresë së Jugut ka dërguar 76.5 milion telefona inteligjentë në tremujor për të kapur një pjesë 22% të tregut, tha Canalys. Kompania të enjten raportoi një rritje prej 66% të fitimit tremujor në biznesin e saj celular, në sajë të shitjeve të fuqishme të serisë së saj të smartphone Galaxy S21. Lexo më shumë

Canalys tha se Apple dërgoi 52.4 milion iPhones në periudhën janar-mars, duke rënë në vendin e dytë me 15% të aksioneve në treg, pasi u mrekulloi blerësve kinezë në tremujorin e dhjetorit me iPhone 12 të ri me 5G.

Njerëzit duke u azhurnuar në iPhone të ri ende çuan shitjet, megjithatë, dhe kompania tha të Mërkurën se shitjet e përgjithshme në Kinë gati dyfishuar.

(Kosova Sot Online)