Ja sa do t’ju kushtojë nëse mbani ndezur freskuesen

  • A.P /
  • 19 June 2022 - 09:41
Ja sa do t’ju kushtojë nëse mbani ndezur freskuesen

Lënia e ventilatorit të ndezur midis orës 22:00 dhe 08:00, anglezeve do t’ju kushtonte rreth 33p në kosto energjie.

Për të bërë një jetë ideale ju duhen 10 milionë euro, thotë studimi

Nërsa për një javë të tërë do të kushtonte 5 deri ne 10 mijë lekë ne muaj më shumë se verën e kaluar, falë rritjes së kostove të energjisë.

Por, kostoja e funksionimit të një freskuesje është e vogël në krahasim me koston e kondicionerit.

 

Një njësi portative kondicioneri kushton rreth 28 p/orë në kosto energjie – kjo është mbi 10 mij lek në muaj nëse e përdorni çdo natë për një muaj.

Megjithate metoda të tjera për të shmangur netët e sikletshme të vapës përfshijnë hapjen e dritares së dhomës së gjumit, fjetja gjum pa carcaf, ngrirjen ose mbushjen e një shishe uji me ujë të akullt etj

Por kini parasysh keto keshilla:

-Bëni një dush të ftohtë para gjumit

-Mbajini grilat dhe perdet e dhomës së gjumit të mbyllura gjatë ditës për të parandaluar rrezet e diellit

-Përdorni një shishe spërkatës të mbushur me ujë të ftohtë për një mjegull ftohëse sipas kërkesës

-Krijoni një kondicioner në shëpi duke vendosur një tas me akull përpara një ventilatori

-Po ashtu futni një palë çorape në frigorifer te ftohja dhe ti vishni para gjumit

(Kosova Sot Online)