iPhone 15 'Ultra' mund të zëvendësojë Pro Max?

  • E.K /
  • 27 September 2022 - 09:07
iPhone 15 'Ultra' mund të zëvendësojë Pro Max?

Apple mund të prezantojë një skemë të re emërtimi kur të lëshojë iPhone 15 vitin e ardhshëm, duke zëvendësuar markën aktuale "Pro Max" me "Ultra". Kjo është sipas gjurmuesit të Apple, Mark Gurman , i cili gjithashtu pret që iPhone 15 të vijë me disa "ndryshime më të mëdha", duke përfshirë USB-C.

Emri Pro Max u shfaq për herë të parë me iPhone 11 në 2019, dhe shtimi i markës Ultra në linjën e iPhone nuk do të ishte aq befasuese. Apple tashmë lançoi Watch Ultra-n e ri me emrin në fillim të këtij muaji dhe shtoi emrin në procesorin e tij M1 Ultra . Apple gjithashtu prezantoi një ndryshim të vogël në skemën e saj të emërtimit me iPhone 14 , duke rikthyer emrin "Plus" në dukje të pensionuar në iPhone 14 Plus.

iPhone 14 nuk është ende një muaj i vjetër, por thashethemet e tjera rreth iPhone 15 tashmë kanë filluar të qarkullojnë. Analisti i zinxhirit të furnizimit Ross Young parashikon se Dynamic Island i ri mund të jetë standard në të gjitha modelet e iPhone 15 – jo vetëm në modelet Pro dhe Pro Max (ose Ultra). IPhone 15 gjithashtu përflitet shumë se do të vijë me USB-C në vend të portit të pronarit Lightning të Apple. Gurman thotë se kompania ka filluar tashmë testimin e veçorisë së re përpara zbatimit të një ligji nga BE që do të kërkojë që të gjithë telefonat e rinj të kenë porte USB-C deri në vjeshtën e vitit 2024 .

"Unë, për shembull, jam në favor që Apple të zëvendësojë Pro Max me Ultra - Pro Max është paksa kafshatë dhe Ultra thjesht tingëllon më mirë. Thjesht pyes veten nëse Apple po heq qafe markën Max, apo nëse planifikon të rezervojë emrin për teknologjinë që bie midis niveleve Pro dhe Ultra. Apple ka gjithashtu AirPods Max , dhe do të jetë interesante të shihet nëse Apple bën ndonjë ndryshim në emër sa herë që vjen një gjeneratë e dytë."- shprehet Gurman.

Me daljen në treg të iPhone 14, Apple do të përfundojë vitin me një mori Mac të rinj, duke përfshirë M2 dhe M2 Pro Mac Minis të përmirësuar , M2 Pro dhe M2 Max 14 inç dhe 16 inç MacBook Pro dhe M2 iPad Pro 11-inç dhe 12,9-inç . Kompania mund të mos mbajë as një fjalim kryesor muajin e ardhshëm për të shpallur këto pajisje siç pritej më parë. Gurman beson se Apple mund t'i lëshojë produktet e saj në formate shumë më pak emocionuese, duke përfshirë njoftimet për shtyp, përditësimet e faqeve në internet dhe konferencat e mediave.

(Kosova Sot Online)