Njihuni me superjahtin që do të 'fluturojë' mbi sipërfaqen e detit

  • A.P /
  • 03 March 2023 - 14:58
Njihuni me superjahtin që do të 'fluturojë' mbi sipërfaqen e detit

Nga diamantet lundruese te vullkanet roaming, një sërë konceptesh eklektike dhe inovative të superjahteve janë shfaqur muajt e fundit dhe kjo shpikje e fundit nga Lazzarini Design Studio nuk bën përjashtim.

Mundësuar nga një sistem hidrofoil, anija 74 metra e gjatë, e njohur si Plectrum, mund të ngrihet mbi sipërfaqen e ujit dhe duket sikur “fluturon” me shpejtësi të madhe.

 

Sipas ekipit të studios italiane, dizajni u frymëzua kryesisht nga llambat e përdorura në Kupën e Amerikës, një nga garat më të vjetra ndërkombëtare të jahteve me vela. Por në vend që të fuqizohet nga era si një varkë me vela, ky superjaht i madh portokalli do të ketë tre motorë hidrogjeni të aftë për deri në 5000 kuaj fuqi secili.

Ndërsa kjo teknologji e projektimit ka ekzistuar për shumë vite, popullariteti i saj është rritur së fundmi pikërisht falë Kupës së Amerikës.

Megjithatë, ndërtimi i një hidrofoil të kësaj madhësie do të jetë padyshim një arritje e madhe. Për momentin, koncepti është në një fazë të hershme, por projektuesit pohojnë se anija, që kushton rreth 80 milionë euro, mund të ndërtohet në dy vjet nëse gjendet një blerës.


(Kosova Sot Online)