Zbulohet arsyeja pse u padit Meta

  • A.P /
  • 10 December 2023 - 09:35
Zbulohet arsyeja pse u padit Meta

Meta ka çaktivizuar vetëm një pjesë të vogël të mbi një milion raporteve që ka marrë nga përdoruesit e mitur në Instagram që nga fillimi i vitit 2019, thuhet në një padi të ngritur nga 33 shtete amerikane.

Ankesa e re ligjore e pambyllur akuzoi gjigantin e teknologjisë se mbante një “sekret të hapur” se kishte miliona përdorues nën moshën 13 vjeç dhe se Instagram “vazhdoi në mënyrë rutinore të mblidhte” informacionet e tyre personale si vendndodhjen pa lejen e prindërve.

 

Ankesa theksonte se brenda kompanisë, njohuria aktuale e Metës se miliona përdorues të Instagramit ishin nën moshën 13 vjeç ishte një “sekret i hapur” që dokumentohej në mënyrë rutinore, analizohej dhe konfirmohej në mënyrë rigoroze dhe mbrohej me zell nga zbulimi në publik, sipas një raporti të New York Times, raporton The Independent.

Muajin e kaluar, prokurorët e përgjithshëm nga 33 shtete, duke përfshirë Letitia James të Nju Jorkut, ngritën një padi kundër Metës duke pretenduar se gjigandi i teknologjisë projektoi tipare të dëmshme që kontribuojnë në krizën e shëndetit mendor të të rinjve në vend.

Padia pretendonte se Meta krijoi tipare të varura dhe “manipuluese psikologjikisht” që synonin të rinjtë, ndërsa siguroi publikun në mënyrë të rreme se platforma ishte e sigurt për t’u përdorur.

(Kosova Sot Online)