Këshilla për femrat/ Ja 7 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë në vaginën tuaj

  • 17 dhjetor 2019 - 17:24
Këshilla për femrat/ Ja 7 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë në vaginën tuaj

Kur vjen puna për zonat intime femrat janë gjithmonë të interesuara se si ti mbajnë të pastra dhe të shëndetshme.

Ka shumë mite për vaginat që duhen qartësuar nga larja, higjiena dhe përdorimi i tamponëve.

Mjekia Vanessa Mackay, zëdhënëse e Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, zbuloi se cilat janë gjërat që nuk duhen bërë kurrë me vaginën:

Të përdorni produkteve femërore të higjienës ose peceta për fshirjen e make-up për të pastruar vaginën

Ekziston një mit që vagina ka nevojë për pastrim me sapunë me aromë ose produkte të higjenës femërore. Por vagina është krijuar për të pastruar veten me sekrecione natyrale, tha mjekia.

Ajo përmban baktere të mira, të cilat janë aty për ta mbrojtur atë. Por nëse preken këto baktere mund të çojë në infeksione të tilla si vaginoza bakteriale dhe pezmatim.

“Shmangni përdorimin e sapunëve me aromë dhe antiseptikëve për të pastruar vaginën pasi këto mund të ndikojnë në ekuilibrin e shëndetshëm të baktereve dhe nivelet e pH, dhe të shkaktojnë acarim,”-shtoi ajo. “Përdorni sapunë të thjeshtë për të larë zonën e vaginës përreth, jo brenda saj dhe butësisht.”

Të bëni seks në pishinë

Të bësh seks në një pishinë do të thotë që ekziston mundësia që kimikatet të hyjnë në vaginë dhe ta irritojnë atë. Kjo mund të çojë në problemet e përmendura më lart. 

Të hiqni të gjitha qimet pubike në zonën vaginale

Qimet pubike ofrojnë një pengesë natyrale për ta mbajtur zonën të pastër, për të ulur kontaktin me viruset dhe bakteret dhe për të mbrojtur lëkurën e butë të zonës, tha mjekia.

Gjithashtu shtoi Mackay parandalon grimcat e huaja si pluhuri dhe bakteret patogjene që të hyjnë në trup si edhe ndihmon për të kontrolluar lagështinë në zonën vaginale që zvogëlon mundësinë e infeksioneve.

“Nëse hiqni qimet pubike, rrezikoni të kontraktoni sëmundje, si lythat gjenitale. Gjithashtu irriton gjëndrat e flokëve publikë që kanë mbetur. Kur ai acarim kombinohet me mjedisin e ngrohtë dhe të lagësht të organeve gjenitale, bëhet një mjedis ideal për problemet bakteriale,”-shpjegoi mjekia Mackay.

Të injoroni muskujt e legenit

Bërja e ushtrimeve të rregullta të legenit forcon muskujt rreth fshikëzës suaj, vaginës dhe fundshpinës suaj.

Kjo mund të ndihmojë në forcimin e muskujve, kontrollit të fshikëzës dhe zorrëve si edhe në ndjeshmërinë gjatë seksit.

“Nëse jeni shtatzënë, ose planifikoni të mbeteni shtatzënë, filloni të bëni ushtrime të legenit sa më shpejt të jetë e mundur pasi kjo do të zvogëlojë rrezikun e mungesës së kontrollit mbi urinimin apo daljen jashtë pas lindjes së fëmijës,”– u shpreh mjekja.

Të kesh turp nga gazrat e vaginës

Gazrat vaginale shkaktohen kur ajri futet brenda vaginës.

Kjo mund të ndodhë gjatë seksit. Mjekia shpegon se ajri largohet nga vagina pasi ajo kthehet në gjendjen e saj normale.

Gjithashtu mund të ndodhë kur femrat fusin një prezervativ femëror, tampon ose gjatë stërvitjes, si edhe nga muskujt e dobët të legenit.

Gazrat vaginale janë tërësisht normale ndaj nuk duhet të keni turp, sqaroi mjekja.

Të lësh tamponin brenda vaginës më shumë se 6 orë

‘Sindroma e shokut toksik (TSS) është një infeksion i rrallë, por kërcënues për jetën, i shkaktuar nga bakteret e quajtura stafilokoku aureus dhe Streptococcus pyogenes.

Shkencëtarët thanë se ka një lidhje mes TSS dhe përdorimit të tamponit, por sipas mjekes ende nuk ka një shpjegim pse ndodh kjo.

Besohet se lënia e një tamponi në vaginën tuaj për një kohë të zgjatur mund të krijojë një tokë edukate për bakteret, shtoi ajo.

Mackay theksoi se tamponat duhet të ndryshohen çdo katër deri në gjashtë orë, ose kur janë të mbushura me gjak dhe nuk duhet të lihen në vaginë pasi kjo mund të rrisë rrezikun e TSS.

Të përdorni tharëse flokësh në vaginë

Është ide e mirë të lejoni që vagina juaj të thahet në mënyrë natyrale përpara se të vishni të brendshmet dhe rrobat.

Është e panevojshme të përdorni një tharëse flokësh për të tharë vaginën tuaj dhe ekziston rreziku që këto pajisje mund të djegin lëkurën dhe të prishin ekuilibrin delikat të vaginës.

(Kosova Sot Online)