13 zakone të këqija që nuk ju lënë të shpëtoni nga zbokthi! Ja si duhet të veproni

  • G.G /
  • 26 December 2020 - 10:46
13 zakone të këqija që nuk ju lënë të shpëtoni nga zbokthi! Ja si duhet të veproni

Ndonjëherë, kur përpiqeni të shpëtoni nga zbokthi, mund të bëni diçka që thjesht e përkeqëson situatën.

Për shembull, ju mund të lani flokët shumë shpesh ose shumë rrallë. Dhe mënyra se si i lani gjithashtu mund të ndikojë.

“Bright Side” ka bërë një listë  të gjërave shumë të zakonshme që njerëzit bëjnë, të cilat janë “bashkëpunëtorë” të kësaj gjendjeje flokësh.

I lani flokët me shampo shumë rrallë ose shumë shpesh.

Kur flokët i lani rrallë, sebumi (vaji) mblidhet në lëkurën e kokës, dhe së bashku me djersën, krijon një ambient perfekt për shfaqjen e zbokthit. Nga ana tjetër, shampoja nuk duhet të përdoret as çdo ditë.

Ju do të hiqni të gjithë vajrat thelbësorë nga skalpi që duhet të ushqehet dhe do ta thani. Specialistët rekomandojnë të lani flokët me shampo çdo 2 ose 3 ditë, për të shmangur të gjitha këto probleme.

Ju nuk përdorni asgjë kundër djegies.

Kur lani flokët, ju gjithashtu hiqni vajin e tyre natyral, përveç papastërtive dhe mbetjeve të tjera. Ky vaj duhet të plotësohet dhe kjo është ajo që bëjnë produkte të caktuara. Ata shtojnë vitamina dhe lëndë ushqyese në flokët tuaj, rrisin shkëlqimin dhe vëllimin e tyre, si dhe parandalojnë tharjen e tepërt.

Keni ndjeshmëri ndaj kërpudhave natyrale të flokëve tuaj.

Zbokthi shkaktohet nga rritja e tepërt e një kërpudhe të quajtur “malassezia”, e cila gjithashtu shkakton probleme me zbokthin. Të gjithë e kemi në lëkurën tonë, por disa njerëz kanë tendencë të kenë skalp më të vajosur se të tjerët, sepse ushqehet me vajra të lëkurës. Kështu shfaqet zbokthi. Dhe megjithëse nuk mund të kurohet, ai mund të kontrollohet.

Ju nuk shpëlaheni siç duhet.

Pas shpëlarjes, ju mund të lini disa mbetje në kokën tuaj që mund të jenë mjedisi i përsosur për riprodhimin e zbokthit , për shkak të kësaj kërpudhe të zakonshme që të gjithë kemi në lëkurën tonë.

Kur ka shumë papastërti dhe vajinë lëkurën e kokës, “malassezia” mund të rritet shumë dhe të shkaktojë zbokth, apo edhe “dermatit seborrheic”, që është zbokth i rëndë.

Ju nuk e krihni siç duhet.

Krehja e flokëve përmirëson qarkullimin dhe largon qelizat e vdekura të lëkurës. Nëpërmjet kësaj procedure, ju hiqni qafe papastërtitë, kështu që duhet të bëhet çdo ditë për të minimizuar zbokthin.

Krihini rregullisht, dy herë në ditë, por mos e teproni. Krehja e flokëve shumë shpesh mund të çojë në rënie të flokëve. Mundohuni të shmangni furçat e ashpra, të cilat mund të dëmtojnë skalpin dhe mund të shkaktojnë ënjtje.

Ju nuk përdorni shampo alternative ose nuk përdorni një shampo specifike për zbokthin.

Shampot normale në treg mund të çojnë në acarim të lëkurës së kokës dhe në shtim të zbokthit, për shkak të detergjenteve që ato përmbajnë. Gjetja e shampos të duhur mund të kërkojë pak kohë, por alternimi i disa llojeve mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe këtë problem.

Ju gjithashtu mund të përdorni një shampo që është bërë posaçërisht për zbokthin.

I modeloni flokët shumë shpesh.

Nëse xheli ose llaku për flokët nuk hiqen siç duhet, ato grumbullohen me kalimin e kohës, duke i bërë flokët tuaj të yndyrshëm dhe të ndotur.

Me kalimin e kohës, skalpi juaj mund të irritohet, thahet dhe kruhet . Plus, nxehtësia dhe kimikatet nga këto produkte i bëjnë flokët të dobët dhe mund të bëjnë që të prishen lehtë.

Ju gjithashtu mund të zhvilloni një ndjeshmëri ndaj produkteve të caktuara për kujdesin e lëkurës, prandaj bëni kujdes me atë që zgjidhni.

Ju stresoheni shumë.

Kur ne stresohemi, sistemi ynë imunitar vuan, dhe kjo mund të inkurajojë rritjen e nivelit të vajit dhe të kërpudhave, “malassezia”. Nëse vëreni se filloni të keni zbokth gjatë një periudhe të caktuar kohe, shikoni se çfarë ka ndodhur gjatë kësaj periudhe që mund të ketë ndikuar në shëndetin e flokëve tuaj. Bëni një shëtitje të gjatë për të pastruar mendimet, bëni yoga ose një dush të gjatë dhe të ngrohtë herë pas here. Kjo do t’ju ndihmojë të relaksoheni.

Hani shumë gjëra me sheqer.

Sheqeri mund të ndikojë në shëndetin e flokëve duke krijuar një çekuilibër të hormoneve në trup. Kjo rrit nivelet e sheqerit në gjak, kështu që gjëndrat tuaja fillojnë të prodhojnë më shumë vaj. Kjo është arsyeja pse mund të keni flokë të yndyrshëm më shpejt nëse dieta juaj përbëhet nga shumë ëmbëlsira.

Nuk ushqeheni si duhet.

U tregua se produktet e qumështit me yndyrë të plotë dhe yndyrnat e ngopura rrisin inflamacionin dhe prodhimin e vajit. Për ta kontrolluar këtë, përpiquni të hani ushqime të pasura me zink dhe vitamina B.

Bananet kanë një pjesë të madhe të këtyre lëndëve ushqyesve, por mos harroni të përfshini ushqime deti, arra, avokado ose mish të kuq në dietën tuaj, sepse ato janë burime të shkëlqyera të zinkut.

Nuk e hidratoni kokën mjaftueshëm.

Një skalp i thatë mund të kruhet, kështu që vendosni krem ëhidratues sa herë që keni mundësi. Ju as nuk keni nevojë të blini produkte të veçanta për këtë , thjesht shkoni në kuzhinë dhe kapni disa vezë.

I ndani në një tas dhe vendosni të verdhat e vezëve brenda. Ju mund të shtoni kos, limon dhe mjaltë, dhe të vendosni të gjithë përzierjen në flokët tuaj të thatë.

Mbulojeni kokën, më pas shpëlajeni me shampo. Të verdhat e vezëve janë plot me proteina dhe vitamina për të cilat flokët tuaj kanë nevojë. Limoni ka veti anti-mikrobike me acidin e tij citrik dhe kosi është një krem ëhidratues natyral.

Ju nuk i bëni masazh kokës.

Nëse zgjidhni një maskë me të verdha vezësh ose kos, mos harroni të masazhoni butësisht lëkurën e kokës dhe mos e fërkoni shumë fort pasi ajo është shumë e ndjeshme. Ju mund ta masazhoni butësisht edhe me flokë të thatë, ndihmon në qetësimin e kokës dhe në shpërbërjen e zbokthit.

Ju e anashkaloni SPF-në.

Përveç lagështisë dhe masazhimit, duhet të mbroni flokët dhe lëkurën e kokës edhe nga rrezet e diellit , veçanërisht nëse keni flokë të shkurtër. Lëkura juaj mund të digjet, duke shtuar zbokthin. Ju mund të vendosni krem ëkundër diellit direkt në lëkurën e kokës nëse flokët tuaj janë të shkurtër. Për flokë të mesëm deri të gjatë, mund të gjeni kremëra të veçantë që do të mbrojnë flokët nga dëmtimi UV.

(Kosova Sot Online)