Nga shtimi i celulitit deri tek rrathët e zinj poshtë syve, ja çfarë mund t’i ndodhë trupit tuaj nëse hiqni dorë plotësisht nga kafja

  • G.G /
  • 30 December 2020 - 09:31
Nga shtimi i celulitit deri tek rrathët e zinj poshtë syve, ja çfarë mund t’i ndodhë trupit tuaj nëse hiqni dorë plotësisht nga kafja

Kafeina njihet për benefitet që i sjell lëkurës dhe është një ingredient thelbësor në shumë produkte të kujdesit të lëkurës.

Por, një filxhan kafe mund të sigurojë elementë të rëndësishëm që mund të ndikojnë në pamjen tuaj në shumë mënyra befasuese.

Shumica prej nesh ka menduar të heqë dorë nga kafeja në një moment të jetës sonë. Por rezulton se lëkura juaj ndoshta nuk do t’ju falënderojë nëse nuk e konsumoni fare atë.

“Bright Side” zbulon se si mungesa e kafeinës mund të ndikojë në trupi tonë.

Mund të keni më shumë puçrra në lëkurë.

Kafeja ka veti antioksiduese dhe të fuqishme anti-inflamatore që përmirësojnë lëkurën tuaj. Pirja e rregullt e kafesë mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit që mund të shkaktojë puçrra në fytyrë, sipas një studimi. Ai gjithashtu mund të zvogëlojë pigmentimin e lëkurës që ka lidhje me inflamacionin.

Do të jetë më e vështirë për të luftuar celulitin.

Antioksidantët në kafe gjithashtu ndihmojnë për të zvogëluar celulitin. Kafeina bën që enët e gjakut nën lëkurë të zgjerohen, gjë që përmirëson rrjedhën e përgjithshme të gjakut.

Mund të keni më shumë pigmentim.

Një filxhan kafe në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga pigmentimi. Shumë elementë ngjyrë kafe, si acidet klorogjene, ndihmojnë në  uljen e shfaqjes së njollave të pigmentuara.

Mund të jetë më e vështirë të luftosh skuqjen e lëkurës.

“Rozacea” është një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës që prek më shumë se 14 milion njerëz vetëm në SHBA. Mund të duket si gunga të vogla, si puçrra që janë në të vërtetë enë të vogla gjaku nën sipërfaqen e lëkurës. Pirja e disa filxhanëve me kafe çdo ditë mund ta parandalojë këtë, sipas hulumtimit. Edhe pirja e vetëm një filxhani ose një herë në dy ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës.

Do të jetë më e vështirë të heqësh qafe rrathët e zinj.

Kafeja mund t’ju ndihmojë gjithashtu të harroni ato rrathë të errët kokëfortë nën sytë tuaj. Kafeina ndikon në enët e gjakut që kontribuojnë në rrathët e errët, duke i bërë ato më pak të dukshme.

Lëkura mund të plaket më shpejt.

Ndërkohë që është e vërtetë se konsumimi i shumtë i kafes mund të  dehidratojë lëkurën tuaj, ajo gjithashtu mund ta mbrojë atë nga dëmtimi i diellit. Një grup studiuesish anketuan më shumë se 100 gra dhe zbuluan se pirësit e kafesë kanë ndjeshëm më pak shanse për të shfaqur njolla dielli.

(Kosova Sot Online)